Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT) pochwaliło się, że na swoim dachu uruchomi instalację fotowoltaiczną o mocy około 150 kW. Ma ona pozwolić na zaoszczędzenie 100 tysięcy złotych rocznie na rachunkach za energię elektryczną. Instalacja ma szansę ruszyć już jesienią.

Panele słoneczne na MPiT

Jak chwali się Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, przetarg na uruchomienie instalacji powinien zostać ogłoszony w sierpniu 2019 roku. Po szybkim rozstrzygnięciu panele fotowoltaiczne mogłyby zacząć wytwarzać energię już jesienią bieżącego roku.

> HOLANDIA. Sprzedaż Tesli Model 3 lepsza od BMW serii 3. Rekordowy skok po koniec miesiąca

Instalacja ma się składać z trzech niezależnych części o łącznej mocy 150 kW. Dla porównania: instalacje stosowane na dachach domów mają zwykle 3-5 kW, tak więc projekt dla MPiT będzie kilkadziesiąt razy większy. Ogniwa słoneczne na dachu ministerstwa mają wygenerować rocznie 150 MWh energii, co stanowi 11,7 procent całkowitego zużycia w całkiem sporym budynku.

Oszczędności z zastosowania instalacji szacowane są na około 100 tysięcy złotych rocznie. Ministerstwo planuje na bieżąco informować o postępach prac przy instalacji przy Placu Trzech Krzyży 3/5. Ogniwa słoneczne od kilka lat pracują również na siedzibie Ministerstwa Środowiska.

Zdjęcie otwierające: siedziba Ministerstwa Energii i Przedsiębiorczości w Warszawie (c) Google / Google Maps

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 2 głosów Średnia: 4.5]