Interesujący artykuł w The Guardian. Zgodnie z badaniem przeprowadzonym na Brown University średnio 25 procent wszystkich wypowiedzi o zmianach klimatu na angielskojęzycznym Twitterze wygenerowały boty. W niektórych tematach były jeszcze bardziej aktywne, przy haśle „fake science” (pol. fałszywa nauka) boty produkowały aż 38 procent odpowiedzi!

Twitter opanowany przez boty

Według raportu, który nie został jeszcze opublikowany, przy tematach związanych z ocieplaniem się klimatu, boty zajmowały się zaprzeczaniem zmianom na Ziemi. Oraz wyrażaniem poparcia dla powiązanych z tym działań, w tym dla decyzji Donalda Trumpa o wycofaniu się z Porozumienia Paryskiego z 2015 roku (źródło).

> Robi się gorąco. Symulacje klimatyczne, które dobrze prognozowały ocieplanie klimatu, zaczynają pokazywać anomalie

Botów było natomiast mało w wątkach, które omawiały konkretne aktywności związane z walką z ocieplaniem się klimatu. Generowanie automatycznie wypowiedzi stanowiły tam mniej niż 5 procent treści.

W badaniu wzięto pod uwagę 6,5 miliona [angielskojęzycznych] twittów. O tym, czy były one produkowane przez boty, decydowało narzędzie o nazwie Botometer stworzone na Uniwersytecie Indiana. Thomas Marlow, który przeprowadził eksperyment, wykonał go, bo zainteresował się tym, dlaczego „zaprzeczanie czemuś, z czym nauka się pogodziła, utrzymuje się na stałym poziomie”.

> Styczeń 2020 był najcieplejszym styczniem w historii pomiarów temperatury

Takie porównanie nie pojawiło się w treści, ale nam skojarzyło się z zaprzeczaniem kulistości Ziemi.

W momencie, gdy prezydent Donald Trump ogłosił chęć odstąpienia od Porozumienia Paryskiego, liczba twittów generowanych przez boty wzrosła momentalnie z kilkuset do 25 tysięcy na dobę (!). Sam prezydent Stanów Zjednoczonych wielokrotnie opisywał globalne ocieplenie jako „g…no” albo „oszustwo” i popierał te opinie rozmaitymi akcjami popularyzującymi paliwa kopalne.

W tym wszystkim najgorsze jest to, że [prawdziwi] ludzie wierzą w te wypowiedzi, które zyskują poklask (mierzony np. liczbą lajków / retwittów). Bot, za którym stoi armia innych popierających go fałszywych kont, zyskuje w tej sytuacji dużą przewagę.

> Papież Franciszek: Musimy odejść od paliw kopalnych

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 11 głosów Średnia: 3.9]