Site icon SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – www.elektrowoz.pl

Arabia Saudyjska chce osiągnąć neutralność emisyjną do 2060 roku

Zaskakujące oświadczenie, które trudno jednoznacznie zinterpretować. Arabia Saudyjska, ogłosiła, że do 2060 roku chce być neutralna emisyjnie. Kraj jest największym światowym eksporterem ropy naftowej i dziesiątym największym na świecie emitentem dwutlenku węgla (w wartościach bezwzględnych).

Kiedyś będziemy neutralni emisyjnie, ale teraz liczy się ropa naftowa

Arabia Saudyjska oświadczyła, że na osiągnięcie neutralności emisyjnej wyda równowartość ponad 180 miliardów dolarów (ponad 712 miliardów złotych). Cel ma zostać zrealizowany bez zakłócania „stabilności światowych rynków energii”, relacjonuje BBC. Oprócz tego ogłoszono chęć ograniczenia emisji metanu o 30 procent do roku 2030.

Chęć osiągnięcia neutralności emisyjnej do 2060 roku zapowiedziały też Chiny i Rosja (2. największy eksporter ropy naftowej na świecie). Zjednoczone Emiraty Arabskie (5. eksporter) są nieco ambitniejsze, planują być „net-zero” w 2050 roku.

Arabia Saudyjska zakłada, że będzie w stanie wychwycić dużą część dwutlenku węgla z użyciem nowoczesnych technologii. Ale wśród obietnic pojawia się też chęć wykorzystania odnawialnej energii oraz „posadzenia miliardów drzew”, bez wchodzenia w dalsze szczegóły. Z drugiej strony ta sama Arabia Saudyjska prosiła nieoficjalnie naukowców działających pod egidą ONZ, żeby bagatelizowali konieczność szybkiego odejścia od paliw kopalnych.

W podobnym tonie wypowiadały się też Australia (największy eksporter węgla na świecie) i Japonia, z kolei Brazylia i Argentyna – dwaj najwięksi producenci wołowiny – sprzeciwiają się zawartym w szkicu raportu ONZ tezom, że do obniżenia emisji konieczne jest ograniczenie spożycia mięsa. Komentarze wystosowane przez stronę polską były stosunkowo niewinne: nasz kraj (wraz z Czechami i Słowacją) nalegał, żeby o energii jądrowej wypowiadać się w nieco bardzuej pozytywnym tonie.

Informacje te wypłynęły tuż przed szczytem klimatycznym COP26, który ma się odbyć w Glasgow (Wielka Brytania).

Warto poczytać: COP26: Document leak reveals nations lobbying to change key climate report

Zdjęcie otwierające: jedna z rafinerii należących do (c) Saudi Aramco

Ocena artykułu
Ocena Czytelników
[Suma: 2 głosów Średnia: 5]
Nie przegap nowych treści, KLIKNIJ i OBSERWUJ Elektrowoz.pl w Google News. Mogą Cię też zainteresować poniższe reklamy:
Exit mobile version