Harley-Davidson udostępnił specyfikację motocykla elektrycznego LiveWire. Zostanie on wyposażony w baterię o pojemności 15,5 kWh, która ma pozwalać na przejechanie do 235 kilometrów w warunkach miejskich. Cena LiveWire startuje w Stanach Zjednoczonych od 29 799 dolarów, w Polsce motocykl wyceniono na „od” 150 430 złotych.

Elektryczny Harley-Davidson: cena, dane techniczne i wszystko, co wiemy

Zasięg w trybie mieszanym nie został jeszcze podany. Nie wiadomo również, jaki dystans motocykl pokona przy jeździe autostradowej – można się jednak spodziewać, że będzie to wartość w przedziale 130-170 km na jednym ładowaniu [wstępne obliczenia www.elektrowoz.pl].

Duża bateria to nie wszystko: LiveWire – bo taką nazwą posługuje się od samego początku Harley-Davidson – będzie wyposażony w złącze szybkiego ładowania CCS. Dzięki niemu uzupełnienie energii od 0 do 80 procent ma zająć 40 minut, a ładowanie do pełna – 1 godzinę. Łatwo na tej podstawie wyliczyć, że motocykl będzie się ładował z szybkością do około 25 kW. Przy ładowaniu wolnym (amerykańskie gniazdka 110 V) uzupełnienie energii ma trwać 10-11 godzin.

> Dopalacze Tesli Roadster pod tablicą rejestracyjną. Bez nich nie będzie 2,1 s do 100 km/h?

Akumulatory mają być zbudowane na bazie ogniw litowo-jonowych Samsunga. Gwarancja na baterię ma obowiązywać przez 5 lat, bez limitu kilometrów. Sam pakiet chłodzony będzie powietrzem – wlot powietrza znajduje się pod zamarkowanym zbiornikiem paliwa – natomiast silnik i kontroler mają być chłodzone cieczą.

Moc maksymalna to 78 kW (106 KM). Przyspieszenie do 97 km/h (0-60 mph) ma trwać 3 sekundy. Szybkość maksymalną ograniczono do 177 km/h (110 mph). W motocyklu pojawi się zawieszenie Showa, hamulce Brembo Monoblock oraz pas napędowy zaprojektowany w taki sposób, by wydawał charakterystyczny dla motocykla i unikalny dźwięk w czasie jazdy. Nie wiadomo, czy słychać go już w prototypie, który został sfilmowany w 2015 roku (od 1:52):

Jak szczegółowo opisuje portal Electrek (źródło), LiveWire ma dysponować czterema wbudowanymi trybami jazdy (Sport, Droga, Zasięg i Deszcz) i trzema dodatkowymi stylami konfigurowanymi przez właściciela. Oprócz nich pojawi się system nawigacji, monitorowania stanu motocykla, jego pozycji (na wypadek kradzieży), a nawet… port USB-C.

Cena LiveWire rozpoczyna się od 29 799 dolarów, czyli równowartość 113 tysięcy złotych netto. W Polsce elektryczny Harley-Davidson został wyceniony na 150 430 złotych na start (źródło). Oczywiście wartość ta jest zależna od kursu dolara, dlatego może podlegać zmianom.

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 1 głosów Średnia: 3]