Na Vimeo pojawiło się nagranie z elektrycznym motocyklem Vectrix, który służy we włoskiej policji. Vectrixy były produkowane w fabryce pod Wrocławiem, jednak najwyraźniej wyprzedzały swój czas – pierwszy komunikat o upadłości ogłoszono w Polsce już w 2009 roku, a amerykański oddział firmy ostatecznie zbankrutował w 2014 roku.

Elektryczne motocykle Vectrix

Widoczne na ujęciach motocykle to Vectrix VX-1 (biały) oraz Vectrix VX-2 (żółty). Model VX-1 na początku produkcji wyposażano w baterie NiMH o pojemności 3,7 kWh, czyli rozwiązanie kojarzone raczej z Toyotą Prius niż współczesnymi samochodami elektrycznymi. Pod koniec obecności firmy na rynku baterie NiMH wymieniono na Li-FePO.

> Elektryczne motocykle Zero S: CENA od 40 tysięcy złotych (równowartość)

Zasięg Vectrixa VX-1 na jednym ładowaniu wynosił 102 kilometry przy szybkości 40 km/h. Szybkość maksymalną określono na 100 km/h, a silnik elektryczny osiągał moc 27 KM. Ładowanie do 80 procent trwało 2 godziny z typowego gniazdka. Widoczny na filmie pojazd przejechał zaledwie 6,3 tysiąca kilometrów, co daje mniej więcej 1 000 kilometrów rocznie.

Liczniki elektrycznego Vectrixa VX-1.

Pojedyncze egzemplarze motocykla były testowane w policji w Europie (również w Polsce w 2011 roku), w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Sprawdzano je pod kątem możliwości zastąpienia motocykli spalinowych. Zanim jednak podjęto finalne decyzje, firma upadła. Nie pomogła też cena Vectrixa VX-1, którą szacowano wstępnie na około 50 tysięcy euro (!).

Vectrix – co warto wiedzieć o firmie

Vectrix powstał w 2006 roku Stanach Zjednoczonych, a w uruchomienie firmy zainwestowali przede wszystkim Chińczycy – stąd prawdopodobnie decyzja o zlokalizowaniu fabryki w Polsce. Działalność w USA zakończono z końcem 2013 roku, a w 2014 roku ogłoszono upadłość (Chapter 7).

Jako ciekawostkę warto dodać, że udało nam się znaleźć jeden egzemplarz motocykla na Otomoto. Nieco zaskakuje nas rok produkcji, ponieważ proces upadłościowy toczył się w Polsce już od 2009 roku, a w 2016 roku firmę ostatecznie wykreślono z rejestru przedsiębiorców…

Wideo nakręcono prawdopodobnie pod koniec zeszłego lub w tym roku, ponieważ pojawiające się w dalszej części nagrania e-bike’i (elektryczne rowery) Fantic XF1 dostępne są w sprzedaży dopiero od 2018 roku.

|REKLAMA|
|/REKLAMA|

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 1 głosów Średnia: 2]