Niestety, nie udało się nam zatrzymać tej fali i film rozprzestrzenia się po mediach społecznościowych. „Zderzenie dwóch samochodów elektrycznych”, „paląca się Tesla”, „wybuch auta elektrycznego na autostradzie”, „wypadek samochodu elektrycznego / samochodów elektrycznych” – tak opisywane jest ucięte i zmodyfikowane wideo z rosji, które w rzeczywistości pokazuje wypadek i pożar samochodu przewożącego butle z gazem. Wystarczy spojrzeć na czas od 52 do 54 sekundy nagrania, żeby się o tym przekonać.

/ten artykuł miał pierwotnie inną wersję, po prośbie Czytelnika przywróciliśmy go w poniższej formie/

To NIE jest wideo przedstawiające wybuchy samochodu elektrycznego

Pojawiający się w różnych mediach film wygląda tak, jak poniżej. Dla wygody naszych Czytelników powiększyliśmy go nieco:

Film celowo przeedytowano, żeby usunąć z niego napis z datą („2013”) i obniżyć jego rozdzielczość, co utrudnia identyfikację zdarzenia – można podawać je jako „wypadek samochodów elektrycznych”, „pożar auta elektrycznego na autostradzie” itd. Jednak nawet w tej wersji na filmie jest coś, co demaskuje tę fałszywą narrację. W sekundach 52-54 widać lecący w górę przedmiot, którego gazy odrzutowe ulegają zapłonowi, gdy trafiają na ogień. Łatwo wywnioskujemy, że jest to jakiś zbiornik lub butla z gazem, dostrzeżemy też, że takich obiektów znajduje się w okolicy więcej:

Butla z gazem, która odleciała z miejsca wypadku

Naszą hipotezę potwierdzi źródłowe nagranie na YouTube. Z polskim opisem zostało ono zamieszczone w 2017 roku, ale wypadek miał miejsce w roku 2013:

Oryginalny, powyższy film sklejony jest z różnych nagrań (co najmniej trzech), zawiera m.in. tę część, która obecnie krąży w mediach społecznościowych jako „wypadek / pożar samochodów elektrycznych na autostradzie„, którą zaprezentowaliśmy powyżej w artykule. Po obejrzeniu wersji źródłowej sytuacja staje się jasna. Dodatkowe szczegóły podał Pan Christof S:

Drogi redaktorzy ja uważam że artykuł należało pozostawić w oryginale i tylko usunąć nazwiska osób które spowodowały że ten fake News powstał,, uważam tak dlatego że teraz na zachodzie pojawiają się następne podobne informacje w mediach społecznościowych dotyczące się zapalania samochodów elektrycznych bazujące na tej samej informacji źródłowej. Wasz artykuł można było szybko odszukać i podać go jako przykład walki z fake News teraz sytuacja jest troszeczkę bardziej skomplikowana i trzeba samemu szukać po sieci tracąc czas żeby jednej osobie udowodnić że nie ma racji , A to nie ma takiego skutku tak jak podanie linku w którym taki niedoinformowany może się przekonać do tego co wysyła innym.

To poniżej w linku jest prawdziwy opis zdarzenia
https://aif.ru/auto/safety/310193

Screenshot z mediów społecznościowych:

Zachęcamy do zgłaszania poniższych treści jako fake newsów:

  • https://www.youtube.com/shorts/OwtY7OrMI0o
Nie przegap nowych treści, OBSERWUJ Elektrowoz.pl w Google News. Mogą Cię też zainteresować poniższe reklamy:

Jeśli chcesz wynagrodzić Czytelników, którzy są niezawodni w niesieniu pomocy na Forum Elektrowozu, możesz kupić Teslę korzystając z któregoś z tych linków polecających: 7/ nabrU, 8/ ciastek, 9/ ELuk.

Zasady zabawy znajdziesz TUTAJ.
Ocena artykułu
Ocena Czytelników
[Suma: 25 głosów Średnia: 4.8]