Po licznych zwiastunach podbijających napięcie Sandy Munro zdecydował się w końcu na rozebranie baterii Tesli Model Y z ogniwami strukturalnymi i usunięcie warstwy polimeru. Wygląda na to, że bateria będzie nienaprawialna przez wymianę ogniw, w razie awarii konieczna będzie podmiana całego akumulatora.
Oto jak wygląda od środka bateria strukturalna Tesli Model Y
Jak mówi Munro, usunięcie polimeru wymagało dużego nakładu pracy, konieczne było czyszczenie suchym lodem. Wbrew temu, co Elon Musk zapowiadał podczas Battery Day, a zgodnie z tym, co widzieliśmy na wystawie w Berlinie i Teksasie, ogniwa 4680 we wnętrzu baterii chłodzone są z użyciem typowych dla Tesli płaskich przewodów prowadzących chłodziwo między (a nie: pod) ogniwami. Ogniw w całej baterii jest 816 lub 828, dokładna liczba ma zostać ustalona po zdjęciu płyty ukrywającej ogniwa w pierwszym z modułów.

Róg baterii z widocznymi zakończeniami listew prowadzącymi ciecz chłodzącą (niewielki srebrny kształt po prawej wystający z czerwonego polimeru) (c) Munro Live
Na jednym z końców modułu pojawiła się mała czarna skrzynka, z której wyprowadzono cienkie przewody miedziane, prawdopodobnie odpowiadające za monitoring ogniw. Moduły są cztery, ułożono je jeden obok drugiego przez całą długość pakietu. Ogniwa stoją otworami w dół, więc gdyby doszło do ucieczki jakichś gazów lub do pożaru, płomienie będą kierowane ku ziemi, nie ku kabinie.
Munro spodobało się, że Tesla zrobiła wszystko, co mogła, by pozbyć się śrub. Jak ujawnił, gdy swego czasu zebrał dla Forda statystyki dotyczące awarii, wyszło na jaw, że 75 procent z nich miało swój początek w tym, że zawodziła jakaś śruba. Rezygnacja z wkrętów to rezygnacja z potencjalnych problemów, ale też gigantyczne utrudnienie dla osób, które chciałyby rozebrać taką baterię, by ją naprawić.
Sam Musk nieszczególnie przejmuje się naprawami. Swego czasu powiedział nawet, że gdy bateria znajdzie się u kresu swojego żywota, zostanie potraktowana jak bogata w surowce ruda. A rudy, jak wiadomo, najpierw się miele, by następnie potraktować je rozmaitymi odczynnikami wypłukującymi cenne surowce.
Całe nagranie, warto obejrzeć:
Nie przegap nowych treści, OBSERWUJ Elektrowoz.pl w Google News. Mogą Cię też zainteresować poniższe reklamy: