Grupa Energa uruchomi w drugiej połowie 2019 roku magazyn energii o pojemności 27 MWh. Największy w Polsce magazyn stanie przy farmie wiatrowej Bystra niedaleko Pruszcza Gdańskiego. Zostanie ulokowany w hali o powierzchni około 1 200 metrów kwadratowych.

Hybrydowy magazyn energii w Bystrej

Magazyn ma zostać wykonany w technologii hybrydowej, czyli wykorzystane zostaną w nim zespoły baterii litowo-jonowych oraz kwasowo-ołowiowych. Całkowita pojemność magazynu to 27 MWh, maksymalna moc – 6 MW. Ma on pomóc w przetestowaniu ochrony sieci przesyłowej i dystrybucyjnych przed przeciążeniami oraz pozwolić na łagodzenie maksimów i minimów zapotrzebowania na energię.

> Ładowanie z mocą 30…60 kW w domu?! Zapinamo: TAK, wykorzystujemy magazyn energii

Budowa magazynu energii przez Grupę Energa to jeden z efektów większego projektu Smart Grid Demonstration Project in Poland, w którym biorą udział Energa Wytwarzanie, Energa Operator, Polskie Sieci Elektroenergetyczne oraz Hitachi.

Magazyny energii uważane są dziś za rozwiązanie przyszłościowe, które pozwala na ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery i obniżenie kosztów produkcji energii elektrycznej. Elektrownie buduje się dziś bowiem w taki sposób, by były w stanie zaspokoić maksymalne potrzeby kraju – a z tymi mamy do czynienia rzadko.

> Mercedes zmienia elektrownię węglową w magazyn energii – bateriami z samochodów!

Na zdjęciu na górze: projekt magazynu energii zrobiony przez wykonawcę; miniaturka: magazyn energii na wyspie Oshima (c) Grupa Energa

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 1 głosów Średnia: 4]