Zaskakujące decyzje koncernu Volkswagena. Rada nadzorcza Grupy zadecydowała ponoć, że nie opłaca jej się uruchomienie drugiej fabryki ogniw Li-ion na terenie Niemiec, ponieważ koszty będą zbyt wysokie, twierdzi Spiegel. Producent jednocześnie inwestuje aktywnie w dużą fabrykę ogniw na terenie Ameryki Północnej. Inna firma z branży, Tesla, nie porzuca planów dotyczących wytwarzania ogniw Li-ion w Gruenheide (Niemcy).

Niemcy z zadyszką, pogubione?

Pierwsza fabryka ogniw Volkswagena jest w Salzgitter, druga miała powstać w Emden, w Dolnej Saksonii (Niemcy), lobbował za nią zresztą przedstawiciel landu będący członkiem rady nadzorczej Volkswagena. Ale został przegłosowany, uznano, że koncernu nie stać na kolejny taki zakład na terenie Niemiec. Tygodnik Wirschaftswoche twierdzi nawet, że „główne projekty Volkswagena padły ofiarą braku pieniędzy”, druga niemiecka fabryka może się nigdy nie ziścić.

Problemem są choćby koszty energii, które – jak wyjaśniał w grudniu 2022 Thomas Schaefer, menedżer marki Volkswagen – w Europie wynoszą około 15 eurocentów (równowartość 67 groszy), podczas gdy w Chinach czy Ameryce oferty opiewają na 2-3 eurocenty (9-13 groszy).

Pytany przez Spiegla koncern twierdzi, że „trzyma się planu, żeby mieć w Europie gigafabryki wytwarzające łącznie 240 GWh ogniw”, ale zaznaczył, że muszą być one „konkurencyjne cenowo w kwestii ogniw i innych rynków”. Tych zakładów ma być w sumie sześć, oprócz Salzgitter, Skelleftea (Szwecja) i Sagunt (Hiszpania) powstaną jeszcze placówki w Zachodniej i Wschodniej Europie.

Z informacji, które uzyskał niedawno Financial Times, wynikało, że koncern ma zamiar wykorzystać pakiet Inflation Reduction Act 2022 i postawić fabrykę ogniw w Stanach Zjednoczonych. Ostatecznie okazało się, że zakład powstanie w Kanadzie (nadal skorzysta z IRA 2022), zostanie mocno wsparty przez lokalny rząd i będzie produkował aż 90 GWh ogniw rocznie.

Ocena artykułu
Ocena Czytelników
[Suma: 5 głosów Średnia: 4.6]
Nie przegap nowych treści, KLIKNIJ i OBSERWUJ Elektrowoz.pl w Google News. Mogą Cię też zainteresować poniższe reklamy: