Koncern Volkswagena poinformował, że firma QuantumScape – której Grupa jest dużym udziałowcem – osiągnęła kolejny „ważny etap rozwoju technologicznego” z ogniwami ze stałym elektrolitem. Dlatego zadecydowano o przelaniu kolejnej transzy inwestycyjnej w wysokości 100 milionów dolarów (około 390 milionów złotych).

Volkswagen inwestuje w solid-state, chce 10 minut ładowania do 80 procent

Decyzję o wyłożeniu 200 milionów dolarów na badania prowadzone przez QuantumScape ogłoszono w czerwcu 2020 roku. Wtedy przelano pierwszą połowę tej kwoty, teraz postanowiono wypłacić drugą część. W sumie Grupa Volkswagena zainwestowała w firmę 300 milionów dolarów (równowartość 1,16 miliarda złotych), z czego część pieniędzy poszła na wykupienie udziałów w przedsiębiorstwie.

Żadna ze stron nie zdradziła, czym jest wspomniany „ważny etap rozwoju technologicznego” (w oryginale: technical milestone). Z prezentacji QuantumScape, która miała miejsce w grudniu 2020 roku, wiemy, że ogniwa solid-state startupu są dziś w stanie ładować się do 80 procent pojemności w 15 minut i bez problemu osiągają 1 000 cykli pracy. Z kolei na prezentacji Volkswagen Power Day 2021 usłyszeliśmy, że producent samochodów chce się ładować do 80 procent pojemności baterii w 10 minut oraz że obecne prototypowe ogniwa [QuantumScape?] są już blisko, bo potrzebują zaledwie 12 minut.

Co to znaczy dla przeciętnego kierowcy? Załóżmy, że dysponujemy Volkswagenem ID.3 z baterią o pojemności 58 kWh. Gdyby oparto ją na wzmiankowanych prototypowych ogniwach, wystarczyłaby stacja o mocy 203 kW (220-230 kW, jeśli uwzględnimy straty), żeby kierowca mógł odzyskać prawie 220 kilometrów w 12 minut. Daje to szybkość ładowania wynoszącą niemal +1 100 km/h, +18 km/min.

Ogniwa QuantumScape to ogniwa ze stałym elektrolitem wykonanym z materiałów ceramicznych. W lutym 2021 roku startup ogłosił chęć budowy fabryki ogniw QS-0 w Kalifornii (Stany Zjednoczone). Teraz, wraz z wprowadzeniem do obiegu 13 milionów dodatkowych akcji, ujawniono, że QuantumScape i Volkswagen wybudują kolejną fabrykę ogniw, QS-1. Pierwsza fabryka ma wytwarzać początkowo 1 GWh, docelowo 21 GWh ogniw. Firma przewiduje, że do masowej produkcji dojdzie około 2024 lub 2025 roku.

Separator (elektrolit) w ogniwach QuantumScape (po lewej) oraz wygląd i rozmiary prototypowego ogniwa (po prawej) (c) QuantumScape

Nie przegap nowych treści, KLIKNIJ i OBSERWUJ Elektrowoz.pl w Google News. Mogą Cię też zainteresować poniższe reklamy:
Ocena artykułu
Ocena Czytelników
[Suma: 2 głosów Średnia: 5]