Umicore uruchomiło w Olen (Belgia) fabrykę prototypowych ogniw ze stałym elektrolitem. Laboratorium ma działać na dużą skalę, co sugeruje, że badane będą nie tylko różne technologie stałych elektrolitów, ale też metody masowej produkcji nowych ogniw. Umicore inwestuje w solid-state od 2017 roku, chwali się w tym segmencie szeregiem patentów.

Kolejny lab, kolejna inwestycja w stały elektrolit

Prowadzone w jednostce eksperymenty mają dotyczyć kompletnego łańcucha rozwoju ogniw solid-state: od składu surowcowego, charakterystyki poszczególnych elementów i ich produkcji, po montaż ogniw w baterii i późniejsze testy akumulatorów, pisze Umicore. Firma chce stworzyć m.in. nowe katolity, substancje, w ramach których połączone są elementy katody i stałego elektrolitu.

To ostatnie nie powinno dziwić, jeśli weźmiemy pod uwagę, że Umicore jest największym w regionie producentem materiałów katodowych.

Jako że wykorzystywane materiały są wrażliwe na wilgoć, Umicore postanowiło obniżyć wilgotność w laboratorium do 0,1 procent. Dzięki tej decyzji naukowcy mogą pracować nad ogniwami swobodniej zamiast stać przy zamkniętych przezroczystych skrzyniach i manipulować w ich środku z użyciem rękawic.

Firma produkuje się dziś katody ogniw NCM (nikiel-kobalt-mangan) o średniej i wysokiej zawartości niklu, katody wysokomanganowe, katody do przyszłych ogniw sodowo-jonowych oraz technologie związane z ogniwami ze stałym elektrolitem. W marcu 2023 roku przedsiębiorstwo zainwestowało w startup Blue Current, który od 2018 roku rozwija krzemowe anody oraz suche kompozytowe elektrolity, Umicore ma też udziały w Solid Power.

Nie przegap nowych treści, KLIKNIJ i OBSERWUJ Elektrowoz.pl w Google News. Mogą Cię też zainteresować poniższe reklamy:
Ocena artykułu
Ocena Czytelników
[Suma: 1 głosów Średnia: 4]