Intrygujący zakup Tesli. Firma Elona Muska między lipcem a październikiem 2019 roku przejęła Hibar Systems – kanadyjskiego producenta osprzętu wykorzystywanego w procesie wytwarzania baterii. O tym, do czego posłuży ten zakup, możemy się tylko domyślać:

Tesla z Hibar Systems będzie szybciej wytwarzać akumulatory?

Jak informuje Electric Autonomy, Hibar Systems zostało założone we wczesnych latach siedemdziesiątych minionego wieku przez niemiecko-kanadyjskiego inżyniera Neinza Baralla. Za sprawą opracowanego przez siebie zautomatyzowanego systemu pomp kanadyjskie przedsiębiorstwo stało się liderem w produkcji niewielkich baterii (źródło).

> Nowe klaksony i system ostrzegania przechodniów w Teslach. Wśród dźwięków pierdy, BECZENIE kozy i… Monty Python

Ostatnio Hibar Systems chwaliło się otrzymaniem grantu w wysokości 2 milionów dolarów kanadyjskich (równowartość 5,9 miliona złotych) na skonstruowanie szybkiej linii produkcyjnej baterii litowo-jonowych.

Szybsza produkcja baterii, niższe koszty, dłuższe życie ogniw, większe przebiegi…

Nie jest do końca jasne, czy Tesla już wykorzystuje rozwiązania Hibar Systems, czy może dopiero się do tego przymierza. Można się jednak domyślać, że podstawowym celem producenta samochodów jest daleko idąca optymalizacja taśm, z których zjeżdżają akumulatory do Tesli Model 3, a w przyszłości może też Tesli Semi, Modelu S oraz X.

To nie wszystko. Mniej więcej trzy lata temu firma Elona Muska zawiązała inne porozumienie z kanadyjskim przedsiębiorstwem z tego samego segmentu. Chodzi o laboratorium prowadzone przez Jeffa Dahna, jednego z najznamienitszych naukowców na świecie zajmujących się ogniwami Li-ion. Laboratorium opublikowało właśnie wyniki pracy badawczej nad ogniwami, które mogłyby wytrzymać 3-4 tysiące cykli ładowania:

> Laboratorium pracujące dla Tesli chwali się ogniwami, które wytrzymają MILIONY kilometrów przebiegu

Łatwo się domyślić, że skoro wyniki stały się jawne, to Dahn jest już 2 kroki dalej, a Tesla prawdopodobnie wdraża technologię na dużą skalę…

Zdjęcie otwierające: produkty, którymi chwaliło się Hibar Systems. Dziś witryna zawiera jedną tylko podstronę (c) Hibar Systems w Web Archive

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 2 głosów Średnia: 5]