Koreański producent ogniw elektrycznych, firma SK Innovation, oficjalnie ogłosiła, że wybuduje w Polsce fabrykę elementów składowych do ogniw litowo-jonowych. Wybór padł na województwo śląskie, na Dąbrowę Górniczą. Prace budowlane rozpoczną się w trzecim kwartale 2019 roku. Masowa produkcja ruszy w trzecim kwartale 2021 roku.

SK Innovation z fabryką w Polsce

Polska fabryka będzie wytwarzała elementy składowe ogniw elektrycznych: separatory (przekładki), czyli membrany oddzielające od siebie ogniwa elektryczne. Producent skupia się na dwóch kategoriach: LiBS i CCS, czyli na klasycznych separatorach (LiBS) oraz separatorach pokrytych materiałami ceramicznymi (CCS), które obniżają prawdopodobieństwo zapłonu ogniwa w razie jego uszkodzenia.

> Tesla Model 3 we Francji prawie przebiła Zoe. Samochód podbija Europę

SK Innovation planuje wydać w Polsce 335 milionów euro, czyli równowartość 1,44 miliarda złotych (źródło). Powstaną cztery linie produkcyjne LiBS i trzy CCS. Planowana produkcja wynosi 340 milionów metrów kwadratowych separatorów LiBS rocznie. Wszystkie fabryki koreańskiego producenta mają w 2021 roku wytworzyć 1,2 miliarda metrów kwadratowych membran, co ma pozwolić na wytworzenie kilkudziesięciu (50-60) GWh ogniw.

Prace nad budową fabryki w Polsce będzie koordynowała spółka SK hi-tech battery materials Poland Sp. z o.o. Zakłady powstaną w Dąbrowie Górniczej.

Nota od redakcji: pierwotnie w treści pojawiło się „LIBs”. To odruch. „LIBs” to po prostu baterie litowo-jonowe, natomiast separatory oznaczane są przez „LiBS”, ewentualnie „LIBS”. Przepraszamy za pomyłkę.

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 3 głosów Średnia: 2.7]