SK Innovation to południowokoreański koncern chemiczny, który zajmuje się m.in. produkcją ogniw litowo-jonowych. Firma zawarła porozumienie z współtwórcą baterii Li-ion i ma nadzieję, że badacz pomoże jej w skonstruowaniu bezpiecznych ogniw litowo-metalowych ze stałym elektrolitem.

Ogniwa Li-metal od SK Innovation najwyraźniej jeszcze daleko

Zgodnie z oficjalnym komunikatem, John Goodenough, noblista w dziedzinie chemii z 2019 roku, wesprze południowokoreański koncern w rozwiązaniu problemów ze wzrostem litowych dendrytów w ogniwach Li-metal. Narastające dendryty prowadzą do zwarcia elektrod, co powoduje uszkodzenie ogniw. Jednak rozwój litowych narośli można zatrzymać stosując odpowiedni elektrolit.

Goodenough kilka miesięcy temu ogłosił, że stworzył nowy rodzaj ogniw solid-state. Mają one litową lub sodową anodę, a elektrolit to preparat szklany rozpuszczony w wodzie i osuszony. Jest ciałem stałym, więc blokuje narastanie dendrytów. Naukowiec nie chciał rozwijać komercyjnie swego wynalazku:

> Współtwórca Li-ion opatentował ogniwa litowo-szklane. Zastosowane w elektryku: 1 000+ km zasięgu, ~1 MW mocy ładowania

Możliwe, że właśnie w tym momencie do gry weszło SK Innovation, które liczy, że szklany elektrolit Goodenougha powstrzyma rozwój dendrytów i umożliwi komercyjne stosowanie ogniw Li-metal. Firma twierdzi skromnie, że nowe ogniwa powinny umożliwić osiągnięcie gęstości energii wynoszącej „1 kWh/l lub więcej”, podczas gdy za granicę możliwości klasycznych ogniw Li-ion uważa się 0,8 kWh/l (źródło).

Ogniwa Li-metal uważa się za następny etap w rozwoju technologii litowo-jonowej. Jednak nie wszyscy chcą je łączyć ze stałym elektrolitem. Laboratorium pracujące dla Tesli opatentowało niedawno elektrolit ciekły, który ma stabilizować lit znajdujący się we wnętrzu ogniw litowo-metalowych, a nawet wypłukiwać go z zestalonych struktur:

> Tesla patentuje elektrolit do ogniw Li-metal bez anody. Model 3 z realnym zasięgiem pod 800 km?

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 3 głosów Średnia: 4.7]