Site icon SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – www.elektrowoz.pl

Oto ogniwa Na-ion do magazynów energii. A CATL ma swój Li-ion: Tianheng, 6 MWh, zerowa degradacja przez 5 lat

Takie rozmiary może mieć kolejna generacja ogniw Na-ion stworzona z myślą o magazynach energii – na ich zdjęcie natrafił Battery Bulletin. Tymczasem chiński CATL zaprezentował nowy magazyn energii Tianheng własnej konstrukcji, który ma gwarantować pięć lat pracy bez utraty parametrów, czyli mocy i pojemności.

Gigantyczne ogniwa Na-ion

Ogniwa mają formaty 160600 i 2001200, co przekłada się na odpowiednio 16 cm średnicy i 60 cm długości oraz 20 cm średnicy i 1,2 metra długości (!, w głębi; źródło). Mniejsze ma pojemność 1 000 Ah, większe aż 3 300 Ah. Dla porównania: pojemność baterii Tesli Model 3 Long Range to dwieście kilkadziesiąt Ah, ale przy znacznie wyższym napięciu – cylindry ze zdjęcia powinny mieścić od kilku do kilkunastu kilowatogodzin.

Producent ogniw nie jest znany, nie jest też jasne, czy „następna generacja” oznacza wizualizacje, koncepty czy prototypy. Przy formatach o tych rozmiarach pojawia się bowiem szereg problemów związanych z rozmiarami elektrod, ich nawijaniem, drogą, jaką musi przebyć ładunek, chłodzeniem. Wiemy tylko, że wykorzystano w nich sód zamiast litu oraz że przeznaczone są do magazynowania energii.

Nowy magazyn energii CATL Tianheng

CATL to nie tylko największy na świecie dostawca ogniw Li-ion do samochodów elektrycznych i magazynów energii, to także producent takich rozwiązań. Przedsiębiorstwo pokazało właśnie magazyn Tianheng oparty na ogniwach litowo-żelazowo-fosforanowych o gęstości energii 0,43 kWh/l, które powinny wytrzymać 15 000 cykli pracy.

Magazyn ma 6 MWh pojemności i zajmuje o 20 procent mniej przestrzeni niż poprzednia generacja. Jest też o 67 procent bardziej długowieczny. Dotychczas CATL gwarantował 3 lata pracy bez utraty maksymalnej mocy i pojemności, teraz deklaracje mówią o 5 latach takiej pracy.

CATL Tianheng mógłby zasilać dużą rodzinę mieszkającą w bloku przez ponad trzy lata albo zaspokajać potrzeby energetyczne całego bloku przez miesiąc, w obu przypadkach bez konieczności dostarczania energii z zewnątrz. Rozbudowany o instalację fotowoltaiczną mógłby stanowić podstawę do samodzielności energetycznej niewielkiego osiedla.

Nie przegap nowych treści, KLIKNIJ i OBSERWUJ Elektrowoz.pl w Google News. Mogą Cię też zainteresować poniższe reklamy:
Ocena artykułu
Ocena Czytelników
[Suma: 2 głosów Średnia: 5]
Exit mobile version