HOLANDIA. Na stadionie Johan Cruijff ArenA w Amsterdamie został uruchomiony magazyn energii o pojemności 2 800 kWh (2,8 MWh). Jak deklaruje Nissan, zbudowano go z wykorzystaniem 148 nowych i zregenerowanych baterii Nissanów Leafów.

Magazyn energii do stabilizacji i wsparcia

Magazyn energii o pojemności 2,8 MWh i mocy maksymalnej 3 MW posłuży do stabilizacji zapotrzebowania na energię: będzie ładował się w dolinach nocnych i oddawał energię w godzinach szczytu. Pomoże też w zasilaniu Johan Cruiff ArenA i sąsiednich obiektów w wypadku imprez, gdy pojawia się duże zapotrzebowanie na moc.

W przypadku awarii sieci elektroenergetycznej, jego pojemność wystarczy do zasilenia 7 tysięcy gospodarstw domowych w Amsterdamie przez godzinę:

Największe magazyny energii w Europie

Nie jest to największy magazyn energii w Europie w ogóle. Większe chemiczne instalacje powstają od dobrych kilku lat, uruchamiają je przede wszystkim producenci energii.

W Walii (Wielka Brytania) Vattenfall zainstalował magazyn energii zbudowany z 500 baterii BMW i3 o pojemności 16,5 MWh i mocy 22 MW. Z kolei w Kumbrii (także Wielka Brytania) inny producent energii, Centrica, kończy budowę magazynu o pojemności niemal 40 MWh.

Mercedes wreszcie uczestniczy w projekcie przerobienia nieczynnej elektrowni węglowej w Elverlingsen na magazyn energii o pojemności 8,96 MWh:

> Mercedes zmienia elektrownię węglową w magazyn energii – bateriami z samochodów!

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 0 głosów Średnia: 0]