W kraterze wygasłego wulkanu na terenie Stanów Zjednoczonych odkryto osady illitu zawierające od 20 do 40 milionów ton metalicznego litu, informuje Chemistry World. Jeśli przeciętna bateria samochodu elektrycznego zawiera 8 kilogramów litu, powyższe złoże mogłoby zostać wykorzystane do produkcji akumulatorów do 3,75 miliarda aut elektrycznych. Tymczasem szacuje się, że po wszystkich światowych drogach jeździ około 1,5 miliarda samochodów wszystkich rodzajów.

Gigantyczne złoża litu w Stanach Zjednoczonych

Analizy przeprowadzone na miejscu pokazują, że illit zawiera od 1,3 do 2,4 procent litu, podczas gdy w innym popularnym minerale, smektycie magnezowym, litu jest około dwa razy mniej (źródło). Złoże powstało mniej więcej 16 milionów lat temu, gdy 1 000 kilometrów sześciennych magmy wytrysnęło z wnętrza ziemi. Lawa była bogata w sód, potas, lit, chlor i bor, gdy zastygła jako minerał pochodzenia wulkanicznego, ignimbryt, uformowały się w niej litowe intruzje, z czasem zwietrzała i „oddała” swój lit iłom.

W roku 2019 amerykańska Służba Geologiczna Stanów Zjednoczonych (USGS) szacowała światowe zasoby litu na 80 milionów ton. Złoże odkryte w USA ma więc wielkość 1/4-1/2 dotychczasowych źródeł. Dzięki niemu Ameryka będzie mogła całkowicie uniezależnić się od Chin czy innych krajów dostarczających ten pierwiastek, o ile tylko opracuje tanią metodę produkcji surowca. Dziś duża część tego łańcucha trafiła do Państwa Środka, ponieważ produkcja chlorku litu, stanowiącego bazę dla ogniw Li-ion, jest intensywna energetycznie i chemicznie.

Tak jak obliczyliśmy na wstępie, zasoby zgromadzone w amerykańskim złożu wystarczyłyby na zastąpienie wszystkich samochodów spalinowych na świecie elektrykami ORAZ wyposażenie wszystkich światowych gospodarstw domowych w całkiem pojemne magazyny energii. Zanim jednak do tego dojdzie, ich eksploatacja może wywołać duże zamieszanie i przeceny litu na światowych rynkach.

Kawałki litu zanurzone w oleju, żeby się nie utleniały (c) Tomihahndorf, domena publiczna / Wikipedia

Ocena artykułu
Ocena Czytelników
[Suma: 5 głosów Średnia: 4.2]
Nie przegap nowych treści, KLIKNIJ i OBSERWUJ Elektrowoz.pl w Google News. Mogą Cię też zainteresować poniższe reklamy: