Mercedes-Benz uczestniczy w projekcie uruchomienia magazynu energii w zamkniętej elektrowni węglowej w Elverlingsen (Niemcy). Magazyn składa się z 1 920 modułów ogniw o łącznej pojemności 8,96 MWh / 9,8 MW (pojemność / maksymalna moc).
Elektrownia węglowa zamieniona na magazyn energii
Pomysł zamienienia elektrowni węglowej – uruchomionej w 1912 roku, a wyłączonej niedawno – w magazyn energii nie jest tylko marketingowym wymysłem ekologów. Elektrownie są bowiem bezpośrednio wpięte w sieć elektroenergetyczną kraju, posiadają dobre lokalizacje i odpowiednio wykształcone kadry.
> Kim był Martin Tripp, sabotażysta z Tesli? Co zrobił? Zarzuty są bardzo poważne
Nasi zachodni sąsiedzi inwestują mocno w odnawialne źródła energii (farmy wiatrowe), które mają swoją charakterystykę pracy: przy sprzyjających warunkach produkują więcej energii niż kraj jest w stanie skonsumować i zmagazynować. Magazyn energii w Elverlingsen będzie pozwalał na balansowanie poborem i produkcją energii w Niemczech: przechowa nadwyżkę mocy do momentu, gdy będzie potrzebna.
Moduły baterii o łącznej pojemności całkowitej 8 960 kWh pochodzą z elektrycznych Smartów ED/EQ. Wystarczyłyby do wyprodukowania około 600 egzemplarzy samochodów. A wyglądają tak:
Źródło: Electrek