Japoński Maxell – nie należy go mylić z amerykańską firmą Maxwell, którą Tesla kupiła, po czym sprzedała – pochwalił się, że stworzył cylindryczne ogniwo ze stałym elektrolitem, PSB23280 (23 mm średnicy, 28 mm wysokości). Ogniwa muszą być mocno zaawansowane, skoro firma jest gotowa za dwa miesiące rozsyłać próbki wszystkim zainteresowanym. Obiecuje też, że ich format (rozmiar obudowy) może zostać dopasowany do indywidualnych potrzeb.

Nota od redakcji Elektrowozu i jednocześnie AKTUALIZACJA: tekst został przepisany. Oparliśmy się na źródle z błędem, co doprowadziło nas do kompletnie błędnych wniosków. Natomiast ogniwo samo w sobie jest ciekawe, jego parametry pokazują, na jakim poziomie rozwoju są dziś ogniwa solid-state z elektrolitami na siarczkach. To o tyle ważne, że w siarczki inwestuje i Toyota, i LGES, i wiele innych firm.

Ogniwa solid-state Maxella

Z zapowiedzi producenta wynika, że ogniwo ma 200 mAh pojemności, co przy napięciu nominalnym 1,2 V dałoby 0,24 Wh z jednego ogniwa, przy 3,7 V – 0,74 Wh. Firma napięciem się nie pochwaliła, więc obliczenia mogą być błędne. W każdym razie Maxell deklaruje, że pojemność nowego ogniwa jest 25 razy wyższa niż ogniwa PSB401010H, które jest opakowane w ceramikę, zawiera siarczki w roli elektrolitu i jest masowo produkowane od czerwca 2023 roku. Poniżej widać takowe na płytce drukowanej:

Czy 200 mAh to dużo? Nieszczególnie: ogniwa 2170 Tesli mogły pomieścić do 4 800 mAh przy podobnej średnicy i ledwie 2,5 raza wyższej obudowie. Mamy zatem przełom w postaci stałego elektrolitu opartego na siarczkach i korpusu o wysokiej szczelności, nie mamy natomiast przełomu w pojemności.

Co interesujące, firma chwali się, że już teraz stworzyła i dostarcza bipolarne ogniwa ze stałym elektrolitem, w których kolejne elektrody ustawione są w szeregu. Struktura bipolarna pozwala na osiągnięcie wyższych gęstości energii z jednostki objętości, ale praktycznie uniemożliwia monitorowanie poszczególnych zestawów elektrod.

Opracowane przez Maxella ogniwo PSB23280 ma funkcjonować w przedziale od -50 do +125 stopni Celsjusza i rzekomo może występować w innych formatach. Producent obiecuje długowieczność, jednak nie pochwalił się liczbą cykli pracy, choć przy szczelności podał bardzo precyzyjne dane z pomiarów helem. Sądząc po dotychczasowych zastosowaniach, nowe ogniwo przeznaczone jest raczej do rozwiązań stacjonarnych.

Nowe ogniwo cylindryczne Maxell PSB23280 ze stałym elektrolitem (c) Maxell

Nie przegap nowych treści, KLIKNIJ i OBSERWUJ Elektrowoz.pl w Google News. Mogą Cię też zainteresować poniższe reklamy:
Ocena artykułu
Ocena Czytelników
[Suma: 1 głosów Średnia: 5]