Chiński Gotion zakończył w Niemczech budowę swojej pierwszej europejskiej fabryki ogniw Li-ion. W sobotę, 16 września 2023 roku, pierwsza bateria zjechała z linii produkcyjnej w Goettingen. Zakład ma zaspokajać potrzeby koncernu Volkswagena od października, w połowie 2024 roku powinien wytwarzać 5 GWh ogniw. Gotion w naszej części świata najbardziej znany jest z ogniw LMFP, ulepszonych ogniw LFP, które osiągają gęstości energii zbliżone do NCM, ale są tańsze.

Gotion i Volkswagen wystartowali

Zakład produkcyjny został zakupiony od Boscha w lipcu 2021 roku, przystosowanie go do potrzeb chińskiej firmy trwało dwa lata. W połowie przyszłego roku, jak wspomnieliśmy, ma wytwarzać 5 GWh ogniw, docelowo, w 2025 roku, ma to być 20 GWh ogniw („gigafabryka”). Gotion chwali się, że już teraz otrzymał dużą liczbę zamówień z Europy, dotyczą one zarówno systemów magazynowania energii, jak też samochodów dostawczych i osobowych.

W Goettingen oprócz fabryki będzie też centrum badawczo-rozwojowe, logistyczne i obsługi posprzedażowej dla całego rynku europejskiego.

Han Jun, sekretarz partii w prowincji Anhui, i Stephan Weil, minister-prezydent Dolnej Saksonii (c) Gotion, za CnEVPost

Zgodnie z deklaracjami z 2021 roku, Gotion ma być partnerem Volkswagena w kwestii uruchamiania linii produkcyjnych oraz podczas tworzenia zunifikowanego ogniwa Li-ion (ang. unified cell). Z naszego punktu widzenia najważniejszy jest fakt, że Gotion dysponuje technologią ogniw litowo-żelazowo-fosforanowych domieszkowanych manganem (LFP + Mn -> LMFP), które osiągają gęstości energii porównywalne do ogniw Li-ion z niklem i kobaltem sprzed paru lat.

To oznacza, że ogniwa chińskiej firmy mogą posłużyć do produkcji tańszych aut elektrycznych koncernu Volkswagena. Na przykład do szybszego wprowadzenia na rynek VW ID.2 / ID. Golfa. Zaznaczmy wszak, że to tylko spekulacje, bo w Chinach Gotion wytwarza dla koncernu ogniwa NCM i LFP, które później trafiają do aut oferowanych w Państwie Środka oraz eksportowanych na inne rynku.

Ocena artykułu
Ocena Czytelników
[Suma: 3 głosów Średnia: 5]
Nie przegap nowych treści, KLIKNIJ i OBSERWUJ Elektrowoz.pl w Google News. Mogą Cię też zainteresować poniższe reklamy: