Site icon SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – www.elektrowoz.pl

Apple: Od 2025 roku nasze baterie tylko z kobaltem z recyklingu. To samo dotyczy metali ziem rzadkich. I cyny. I złota

Innowatorzy wygłaszają coraz mocniejsze komunikaty. Tim Cook, prezes Apple, zapowiedział, że firma od 2025 roku będzie wykorzystywać w bateriach wyłącznie kobalt z recyklingu. Tesla promuje samochody z ogniwami bezkobaltowymi, litowo-żelazowo-fosforanowymi, montując je w najtańszych wariantach aut. Szkoda, że potrzeba było tylu lat i firm z branży elektronicznej oraz motoryzacyjnej, by zainteresować się niewolniczą pracą dzieci w Kongo.

Przedsiębiorstwom z branży petrochemicznej, które od dziesiątek lat używają kobaltu do rafinacji ropy naftowej, nigdy to jakoś nie przeszkadzało.

Stopniowa marginalizacja kobaltu w ogniwach. Nacisk na etyczne wydobycie. I dobrze

Informacja, którą na Twitterze podał Tim Cook, jest doniosła. Skoro już za dwa lata Apple chce mieć baterie z kobaltem wyłącznie z recyklingu, to znaczy, że w tle wywarto gigantyczną presję na dostawcy/dostawcach ogniw Li-ion i oni już dawno, na wyścigi, podpisywali umowy z firmami, które zajmują się odzyskiem surowców ze starych baterii. Ci pierwsi właśnie testują pierwiastek podczas normalnej pracy, ci drudzy muszą zorganizować łańcuchy dostaw starych baterii, może punkty ich zbiórki…

A to nie wszystko. Apple wyznaczyło sobie identyczny cel w kwestii metali ziem rzadkich wykorzystywanych w magnesach – do 2025 roku mają one pochodzić w 100 procent z recyklingu. Tak samo ma być z cyną w lutach na zaprojektowanych przez Apple obwodach drukowanych i złotem wykorzystywanym do ich pokrywania (źródło). Już w 2022 roku Apple pozyskiwało z recyklingu aż 2/3 używanego aluminium, niemal 3/4 metali ziem rzadkich (!) i aż 95 procent wolframu. Firma chciałaby, żeby w przyszłości wszystkie surowce były z odzysku oraz żeby w 2030 roku każdy produkt był neutralny emisyjnie.

Już w 2021 roku Apple stosowało aż 45 procent metali ziem rzadkich z certyfikowanego odzysku, w 2022 roku podbito tę wartość do 73 procent. Wprowadzono je w Taptic Engine w iPhone 11, a następnie zastosowano we wszystkich magnesach w iPadach, Apple Watchach, Macbookach i Macach. Oprócz tego firma wspiera organizacje, które pomagają ludziom zamieszkującym tereny, gdzie dochodzi do wydobycia ważnych surowców. W 2016 roku opublikowała listę dostawców kobaltu, w 2017 prześledziła proces dostawy metali ziem rzadkich, w 2020 ujawniła dane na temat litu.

Nota od redakcji Elektrowozu: fantastyczne wieści. Gdy na świecie działo się coś złego z powodu ropy naftowej, jej producenci mówili „Ojej” albo „Cóż, tak musiało być”. Tematów niewygodnych (kobalt) albo nie poruszano, albo wręcz stosowano fałszywą propagandę, żeby je zatuszować (efekt cieplarniany wynikający z emisji CO2). To krzepiące, że producenci elektroniki i samochodów elektrycznych mają inne podejście, że dostrzegli, że mamy tylko jedną Ziemię – i że chcą działać etycznie.

Ocena artykułu
Ocena Czytelników
[Suma: 4 głosów Średnia: 4]
Nie przegap nowych treści, KLIKNIJ i OBSERWUJ Elektrowoz.pl w Google News. Mogą Cię też zainteresować poniższe reklamy:
Exit mobile version