Ekoenergetyka-Polska zaprezentowała swoją pierwszą stację ładowania samochodów elektrycznych pod marką Ekoen. Gdy zostanie udostępniona kierowcom, znajdziemy na niej pięć  ładowarek o mocy od 50 do 150 kW – drugie w Polsce stanowisko 150 kW! – oraz bar pozwalający na skorzystanie z kawy i przekąsek podczas ładowania.

Aktualizacja 2020/02/11, godz. 9.20: od firmy Ekoenergetyka-Polska otrzymaliśmy informację, że stacja od 10 lutego jest czynna i przyjmuje już klientów.

Stacja ładowania aut elektrycznych w Starym Kisielinie k/Zielonej Góry

Stacja ładowania Ekoen (fanpage TUTAJ) to wedle naszej najlepszej wiedzy pierwsza lokalizacja w Polsce, która rozmiarami i wyposażeniem przypomina stację benzynową, a obsługuje wyłącznie samochody elektryczne. Dotychczasowe instalacje były bowiem tylko dostawkami do istniejących obiektów lub też ładowarkami stojącymi gdzieś na parkingach.

Co nie jest złe – oby stawały gdziekolwiek, żeby było ich jak najwięcej 🙂

> POZNAŃ. Nowa stacja ładowania Enei przy ul. Strzeszyńskiej już „wkrótce”. Na początku za darmo [aktualizacja]

Stację na PlugShare znajdziemy TUTAJ, ale zaznaczmy, że nie jest jeszcze czynna i może nie być widoczna przy normalnych ustawieniach PlugShare. W lokalizacji zamontowano pięć ładowarek:

  • 1x CCS do 150 kW,
  • 1x CCS do 100 kW,
  • 1x CCS do 50 kW,
  • 2x Chademo do 50 kW.

Pierwsze stanowisko będzie mogło w przyszłości obsługiwać do 350 kW, jednak nawet 150 kW jest wartością lokującą operatora na podium. Dziś istnieje w Polsce tylko jedna ładowarka ładująca z mocą 150 kW niebędąca Superchargerem Tesli. To urządzenie dostępne w Galerii A2 (Poznań, PlugShare TUTAJ) i zarządzane przez GreenWay Polska.

> POZNAŃ. Jest! Stacja ładowania GreenWay Polska o mocy do 150 kW już dostępna

Lokalizacje z Superchargerami rozpędzającymi się do 150 kW stoją dziś w czterech miejscach na terenie naszego kraju – ale ładowarki te obsługują wyłącznie samochody marki Tesla. Nowe Superchargery (Warszawa i Radom) działają z mocami do 120 kW:

Cennik Ekoen, koszty działalności i Galactico

W dniu prezentacji cennik Ekoen zawierał tylko jedną wartość: 1,59 zł/kWh. To znacząco taniej niż w sieci GreenWay Polska, ale, dodajmy, w wywiadzie udzielonym Radiu Zachód, prezes firmy zastrzegł, że ceny będą mogły zmieniać się z godziny na godzinę (źródło).

Płatności dokonuje się w kasie lub bezpośrednio w ładowarce.

> Aktualna mapa stacji ładowania samochodów elektrycznych

Stacja Ekoen – oprócz stanowisk do ładowania – pozwala też na napicie się kawy albo świeżego soku. Na miejscu dostępne są przekąski, kanapki oraz fast-foody. W przyszłości ta lub podobne jej lokalizacje będą mogły obsłużyć nie tylko ładowanie, ale też tankowanie wodoru czy gazu ziemnego. Koszt jednej takiej lokalizacji określono na 3 miliony złotych.

Ekoen jest nową inicjatywą Elektroenergetyka-Polska. Start projektu łączy się z całkowitym porzuceniem sieci Galactico dostępnej w kilku wybranych miastach w Polsce.

> Ładowanie to nie tankowanie. Przestań myśleć, że auto elektryczne naładujesz tylko na stacji, bo to nieprawda [twarde dane GreenWay]

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 2 głosów Średnia: 4.5]