Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił, że dofinansuje kwotą 2,7 miliona złotych uruchomienie ogólnodostępnych stacji ładowania w 30 lokalnych gminach. Właśnie ogłoszono nabór wniosków o dofinansowania. GreenWay pochwalił się nowymi stacjami i większymi mocami w starych lokalizacjach a PKP wystartowało ze słupkiem ładowania w pobliżu Dworca Centralnego w Warszawie. Kody na tańsze ładowanie tam można znaleźć na Forum Elektrowozu.

Dofinansowanie do stacji ładowania w zachodniopomorskim

WFOŚiGW w Szczecinie chce dofinansować 30 stacji ładowania na trzydziestolecie funduszu. Wnioski powinni składać włodarze gmin po wcześniejszym sprawdzeniu potencjalnego zainteresowania. Dofinansowanie wynosi 90 procent kosztów, nie więcej niż 90 tysięcy złotych na gminę. Każda nowa stacja ładowania musi mieć co najmniej 2 punkty ładowania o mocy co najmniej 40 kW. Wnioski można składać do 5 maja 2023 roku, stacje powinny być gotowe do końca października 2023 roku, czyli w ekspresowym tempie (źródło).

Cały budżet programu to 2,7 miliona złotych, szczegółowe informacje na temat składania wniosków można uzyskać w sekretariacie w Szczecinie pod numerem +48914855100 lub w sekretariacie w Koszalinie pod numerem +48943467200 .

Nowy punkt ładowania PKP Mobility pod dworcem Warszawa Centralna

PKP pochwaliło się z kolei nowym słupkiem ładowania na płycie parkingowej przy Dworcu Centralnym, od strony Alei Jerozolimskich. To ultrawygodne rozwiązanie dla osób, które wyruszają w całodniową podróż pociągiem i chciałyby skorzystać z okazji, by uzupełnić energię w samochodzie. Słupek ładowania dysponuje dwoma złączami Typu 2, osoby zeń korzystające zwolnione są z opłaty parkingowej. Co ważne dla właścicieli Renault Zoe, Nissanów Ariya (tylko ładowarki 3-f) czy najwyższych limuzyn Mercedesa, każde gniazdko obsługuje moc 22 kW.

Nowy punkt ładowania przy dworcu Warszawa Centralna czynny jest od połowy marca 2023 roku (c) PKP Mobility

Cennik PKP Mobility mówi o stawce wynoszącej 1,25 zł/kWh, najniższej na rynku. Jeśli ktoś regularnie jeździ pociągami, może kupować bilety w aplikacji Bilkom (do pobrania dla Androida TUTAJ, dla iPhona TUTAJ) i generować tam kody na ładowanie za 1 zł/kWh. Nasi Czytelnicy wspaniałomyślnie dzielą się tymi kodami na Forum Elektrowozu. Dodajmy, że przy niektórych sprawach załatwianych w centrum miasta czasem taniej i szybciej jest podpiąć samochód do ładowania i podjechać pociągiem niż męczyć się w korkach.

Punkty ładowania PKP Mobility znajdują się obecnie przy dworcach Warszawa Centralna, Warszawa Wschodnia (od strony Kijowskiej), Bydgoszcz Główna, Gdynia Główna, Wrocław Główny, Opole Główne, Częstochowa, Gliwice, Katowice i Katowice Ligota.

Ocena artykułu
Ocena Czytelników
[Suma: 2 głosów Średnia: 4.5]
Nie przegap nowych treści, KLIKNIJ i OBSERWUJ Elektrowoz.pl w Google News. Mogą Cię też zainteresować poniższe reklamy: