Przy północnym (ul. Kijowska) wejściu na Dworzec Wschodni w Warszawie pojawiły się dwa miejsca parkingowe i stacja ładowania samochodów elektrycznych. Jest ona dostępna za darmo, na razie nie wymaga posiadania żadnej karty – potrzebny jest tylko kabel Type 2.

Półszybka stacja ładowania przy dworcu w Warszawie

Dworzec Wschodni to popularny punkt startu/kończenia podróży koleją dla mieszkańców prawobrzeżnej części Warszawy. Właśnie wzbogacił się on o stację ładowania i dwa miejsca parkingowe obsługiwane przez PKP.

Urządzenie już jest dostępne, ma funkcjonować nieprzerwanie (24/7), pozwala na darmowe ładowanie i nie wymaga rejestracji. Posiada dwa gniazda Type 2 po 22 kW, więc sprawnie obsłuży nawet te samochody, które posiadają wbudowane 3-fazowe ładowarki o mocach 11 (BMW i3, Tesla Model 3), 16,5 (Tesla Model S, Tesla Model X) czy 22 kW (Renault Zoe, starsze Tesle Model S i X). Plugshare TUTAJ.

> Mapa stacji ładowania samochodów elektrycznych

Po darmowym okresie próbnym stacja będzie wymagała uiszczenia opłaty za pomocą karty bankowej/bankomatowej. Wysokość opłaty nie jest jeszcze znana.

PKP posiada obecnie pięć stacji ładowania w całej Polsce. Znajdują się one w następujących lokalizacjach:

  • dworzec PKP Częstochowa, Aleja Wolności21,
  • dworzec PKP Gliwice, Bohaterów Getta Warszawskiego 12,
  • dworzec PKP Katowice, Plac Oddziałów Młodzieży Powstańczej 11,
  • dworzec PKP Katowice Ligota, Franciszkańska 1,
  • dworzec PKP Warszawa Wschodnia, Kijowska 20.

Wdrożone obecnie rozwiązanie idealnie pasuje do sytuacji pracowników Dworca Wschodniego, którzy chcieliby podładować swój samochód elektryczny. Oraz taksówkarzy. Z punktu widzenia pasażerów kolei (w przyszłości) lepsze byłyby wolniejsze stacje ładowania, które pozwalałyby na pozostawienie samochodu na kilka-kilkanaście godzin.

Zdjęcie: (c) PKP Telkol / Twitter

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 2 głosów Średnia: 4.5]