Dokładnie rok temu, 29 marca 2017 roku, rząd przyjął krajowe ramy polityki rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych – w tym stacji ładowania – które stały się podstawą do Ustawy o elektromobilności. Zgodnie z planami w 2020 roku na polskich drogach ma się znaleźć 50 tysięcy samochodów elektrycznych. W 2025 roku – 1 milion.

Samochody elektryczne w Polsce

Zgodnie z Planem Rozwoju Elektromobilności i krajowymi ramami polityki rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych, Ministerstwo Energii zakłada, że:

  • w 2020 roku w 32 polskich aglomeracjach po drogach będzie jeździło 50 tysięcy samochodów elektrycznych,
  • w Polsce powstanie 6 tysięcy punktów normalnej mocy ładowania,
  • w Polsce powstanie 400 szybkich stacji ładowania.

Oprócz tego na polskich drogach ma się znaleźć 3 tysiące pojazdów napędzanych CNG i powstanie 70 punktów tankowania gazu ziemnego.

W 2025 roku z kolei:

  • na polskich drogach będzie 1 milion pojazdów elektrycznych,
  • …oraz 54 tysiące pojazdów napędzanych CNG i 3 tysiące napędzanych LNG.

> Jak są chłodzone baterie w samochodach elektrycznych? [SPIS modeli]

Lata 2016-2018 nazwane zostały okresem przygotowawczym, a w latach 2019-2020 ma zostać uruchomiony katalog dobrych praktyk komunikacji wspierających elektromobilność. Szeroko pojęta promocja elektromobilności jest ważna, ponieważ w Polsce oprócz ceny największą barierą będzie dostępność punktów ładowania:

Sytuacja mieszkaniowa w Polsce

Zgodnie ze spisem ludności GUS z roku 2011, w Polsce znajduje się 5,2 miliona mieszkań w domach jednorodzinnych i aż 7,3 miliona mieszkań w domach wielorodzinnych (blokach).

Z 38 milionów obywateli, 18,5 miliona mieszka w blokach, co oznacza, że 48,7 procent ludności nie ma praktycznej możliwości naładowania samochodu elektrycznego w domu. Tymczasem to właśnie w miastach poziom zamożności obywateli jest wyższy, a akceptacja elektromobilności – szybsza. Dlatego zdaniem redakcji www.elektrowoz.pl, Ministerstwo Energii wraz z samorządami powinno stymulować rozwój stacji ładowania na terenie osiedli mieszkaniowych.

Miejmy nadzieję, że już wkrótce do tego dojdzie.

> Rapidgate: Elektryczny Nissan Leaf (2018) z problemem – na razie lepiej wstrzymać się z zakupem

|REKLAMA|
|/REKLAMA|

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 1 głosów Średnia: 5]