Oprócz sieci Superchargerów wykorzystywanych do szybkiego ładowania prądem stałym (DC) Tesla „ma” też sieć tzw. Destination Chargers. To usługa publicznego ładowania z wykorzystaniem prądu przemiennego (AC) i naściennych stacji, które dobrowolnie instalują i udostępniają u siebie właściciele hoteli, restauracji i innych lokalizacji, gdzie ludzie spędzają trochę czasu.
Tesla zachęca firmy do wymiany na nowe Wall Connectory Gen 3
Wall Connector Gen 3 (dosł. złącze ścienne 3. generacji) to najnowsza wersja wallboksa, który oferowany jest odbiorcom domowym, ale też firmom biorącym udział w programie Destination Charging. Potrafi on podłączyć się do lokalnej sieci WiFi, by pobierać aktualizacje i powiadamiać o postępach ładowania. Urządzenie obsługuje moc do 11,5 kW i wyposażone jest w kabel o długości 5,5 metra.
Jak dowiedział się portal Electrek, Tesla zachęca właścicieli firm [w Stanach Zjednoczonych?], którzy zainstalowali publicznie dostępne wallboksy, by wymienili sprzęt na nowszą wersję. Ma ona w przyszłości zyskać następujące funkcje:
- raportowanie o częstotliwości ładowania i pobieranej mocy,
- zdalne diagnozowanie urządzenia, powiadamianie o problemach i aktualizowanie oprogramowania przez internet,
- możliwość pobierania opłaty za ładowanie (źródło).
Każda z tych funkcji jest istotna, ale opcja pobierania opłat za ładowanie może stać się kluczem przy popularyzacji usługi. W Polsce Destination Chargery oferowane są głównie na zamkniętych terenach hoteli lub przy drogich restauracjach, które normalny posiadacz elektryka niekoniecznie chce wizytować. Możliwość pobierania opłaty za uzupełnienie energii w wypadku nie-klientów mogłaby więc sprawić, że miejsca stałyby się bardziej otwarte, co wpłynęłoby na zwiększenie liczy punktów ładowania.
Dotyczy to szczególnie terenów atrakcyjnych turystycznie, w których Destination Chargers zwykle są obłożone w 20-30 procent.
Superchargery (czerwone) i Destination Chargery (ciemnoszare) na terenie Polski. Zaznaczony jest przykładowy Destination Charger w Uniejowie (c) Tesla
Mapa punktów ładowania biorących udział w programie Destination Charging dostępna jest na stronach Tesli TUTAJ. Warto dodać, że urządzenie można otrzymać od Tesli bezpłatnie, producent prosi jedynie o uzasadnienie prośby (masz hotel? restaurację? inny biznes?) oraz o udostępnianie punktu ładowania na rozsądnych zasadach. Urządzenia są kompatybilne zarówno z Teslami, jak i z innymi samochodami, które posiadają port ładowania Typu 2.