Pan Arkadiusz, który jako pierwszy zauważył, że w Radomiu powstaje piąty Supercharger Tesli w Polsce, podesłał nam aktualne zdjęcia lokalizacji. Z jego obserwacji wynika, że stacja ładowania musi być bliska uruchomienia, bo prace przy niej wyglądają na niemal zakończone. Potwierdzili mu to zresztą pracownicy obsługujący lokalizację: Supercharger powinien być dostępny już za tydzień.

Tesla Supercharger w Radomiu – postęp prac

Według rozeznania Pana Arkadiusza, wczoraj, 7 stycznia 2020 roku, do Superchargerów podłączany był prąd – warto zwrócić uwagę, że pokrowce transformatorów zostały częściowo rozpięte. Natomiast statywy nadal są zafoliowane. Ponadto w ciągu miesiąca zasypano wykop, którym puszczono przewody, oraz uprzątnięto miejsca parkingowe z ziemi.

Tesla Supercharger w Radomiu, stan na początek grudnia 2019 (c) Arkadiusz Kiraga

Tesla Supercharger w Radomiu, stan na dziś, 8 stycznia 2020 roku (c) Arkadiusz Kiraga

Urządzenia prawdopodobnie nie zostały przytwierdzone do podłoża, lecz stoją na podestach. Dzięki temu nie są obiektami budowlanymi zdefiniowanymi w Prawie budowlanym i Ustawie o elektromobilności (art. 2, pkt. 27), czyli do ich uruchomienia nie są wymagane pozwolenia, które mogłyby być potrzebne w innych okolicznościach.

> Tesla Model Y oficjalnie „wystartowała jako projekt” w Chinach

Ponadto Superchargery nie spełniają definicji ogólnodostępnych stacji ładowania samochodów elektrycznych (art. 2, pkt. 6), nie muszą więc przechodzić badań Urzędu Dozoru Technicznego (UDT).

Autor zdjęć, Pan Arkadiusz, miał możliwość porozmawiania z pracownikami, którzy instalowali urządzenia. Spodziewają się oni, że lokalizacja powinna być aktywna już za tydzień (około 2020/01/15). Co ciekawe, nadal nie ma jej na mapie Tesli obejmującej istniejące i planowane w Polsce Superchargery – od 2017 roku jest tam natomiast Stryków, Sieradz, Ostrów Mazowiecka i Rzeszów (źródło):

Stacja ładowania Tesli powstaje przy ulicy Toruńskiej 1 w Radomiu, kilka kilometrów od drogi S7.

Aktualizacja 2020/01/08 12.44: Pan Arkadiusz przesłał nam informację o planowanym uruchomieniu Superchargera. Zaktualizowaliśmy tekst.

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 3 głosów Średnia: 5]