W piątek, 1 września 2017 r., oficjalnie ruszył i został zsynchronizowany z siecią energetyczną blok węglowy Elektrowni Kozienice. Blok 11 – bo takie nosi oznaczenie – ma moc 1,075 gigawata (GW) i jest największym blokiem węglowym w Polsce.

Oto, jaka jest sprawność elektrowni węglowych

W oświadczeniu prasowym Enea, operator Elektrowni Kozienice, chwali się, że blok ma wysoką sprawność wytwarzania energii równą 45,6 procent. O rozmiarach i poziomie skomplikowania bloku niech świadczy fakt, że jego stopniowy rozruch trwał od kilku miesięcy, a pierwszego września doszło do synchronizacji z siecią.

> Nissan Leaf 2018 – kiedy w Polsce? Czy po premierze będzie rabat na starsze Leafy?

Jak podkreśla prezes Enea Wytwarzanie, Krzysztof Figat, to największa inwestycja w elektrowni od czasu jej wybudowania (!). Nowy blok węglowy podniósł moc Elektrowni Kozienice do poziomu 4 gigawatów (4 000 megawatów), co pozwala Enei Wytwarzanie na osiągnięcie 13 procent udziału w rynku.

To jeden z największych bloków energetycznych na świecie. W Polsce drugie miejsce zajmuje blok w Elektrowni Bełchatów o mocy 858 megawatów, na świecie również buduje się bloki o mocy 500-800 megawatów.

Źródło: Pierwsza synchronizacja nowego bloku Enei w Elektrowni Kozienice zakończona sukcesem

|REKLAMA|
|/REKLAMA|

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 7 głosów Średnia: 4.6]