Niedaleko Budčy na Słowacji uruchomiono pierwszą ultraszybką (UFC) stację ładowania samochodów elektrycznych. Obsługuje ona moc do 350 kW, a znajduje się około 170 kilometrów od Zakopanego i 240 kilometrów od Krakowa. Stacja ładowania została uruchomiona w ramach projektu Next-E.

Ultraszybkie stacje ładowania coraz bliżej Polski

Ładowarka stoi przy drodze ekspresowej R1 na stacji benzynowej Slovnaft w Budčy (PlugShare). Powstała w ramach inicjatywy Next-E, której celem jest objęcie siecią ultraszybkich ładowarek sieci dróg na Słowacji, w Czechach, na Węgrzech, w Rumunii, Grecji i jeszcze kilku innych państwach regionu. Sieć nie obejmie Polski – w naszym kraju ultraszybkie ładowarki stawiać będzie Greenway, Ionity oraz prawdopodobnie Shell.

> Mapa stacji ładowania Greenway na tle Polski, czyli ile będziemy mieli punktów ładowania w następnej dekadzie

Ładowarka obsługuje moc do 350 kW w przypadku podłączenia jednego samochodu lub do 175 kW, gdy ładowane są dwa auta równocześnie. Posiada ona wszystkie popularne złącza, a więc CCS Combo 2, Chademo i Type 2, przy czym maksymalne moce osiągane są wyłącznie na kablu ze złączem CCS Combo 2.

Aktualnie nie istnieją samochody, które mogłyby wykorzystać potencjał ładowarki. Jaguar I-Pace może być dziś ładowany z mocą nieco ponad 80 kW, a Hyundai Ioniq Electric i Kona Electric – nieco ponad 70 kW. Audi e-tron, które ma być dostępne w sprzedaży w 2019 roku ma radzić sobie z mocą do 150 kW i dopiero Porsche Taycan (2020) powinno obsłużyć 350 kW.

> Jak ładują się samochody elektryczne: Kia e-Niro, Hyundai Kona Electric, Jaguar I-Pace, Tesla Model X [porównanie]

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 8 głosów Średnia: 4.6]