Według informacji podawanych przez Rzeczpospolitą, Orlen podpisał umowy z trzema dostawcami stacji ładowania. Firma już dziś ma mieć osiemdziesiąt lokalizacji, które przygotowane są na montaż ładowarek pojazdów elektrycznych.

Stacje ładowania na Orlenie

Postępowanie przetargowe, które w styczniu 2018 roku ogłosił Orlen, miało na celu wytypowanie partnerów do współpracy przy uruchamianiu sieci stacji ładowania. Firma zainteresowana była urządzeniami o mocach 50 i 100 kW, ale Rzeczpospolita zwraca tutaj uwagę, że dostępna moc przyłączeniowa może sprawić, że stacje Orlenu zdominują wolniejsze ładowarki 50 kW.

Według cytowanych przez gazetę ekspertów moc 50 kW nie stanowi dziś problemu. Sytuacja zmieni się, gdy na rynku zaczną pojawiać się samochody z większymi bateriami (powyżej 60 kWh), które będą obsługiwały moce ładowania wynoszące 100-150 kW.

> TEST: Hyundai Kona Electric – recenzja Bjorna Nylanda [wideo], część 1: wnętrze, kokpit, bateria

Do końca 2019 roku Orlen chce uruchomić 50 stacji ładowania samochodów elektrycznych. Biorąc pod uwagę, że już dziś przyłącza mają być gotowe w 80 lokalizacjach, sieć Orlenu może wyrosnąć błyskawicznie.

Pierwsza stacja należąca do krajowego potentata rynku naftowego została uruchomiona w maju 2018 roku w Płocku:

|REKLAMA|
|/REKLAMA|

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 25 głosów Średnia: 4.5]