Anwim SA, właściciel sieci stacji tankowania i ładowania samochodów elektrycznych Moya Energia, poinformował o porozumieniu z siecią marketów Makro. Jej efektem będzie oddanie do użytku 28 stacji ładowania ze 150 punktami ładowania (ok. 5,4 punktu na lokalizację). Do 2030 roku operator chciałby mieć w sieci 4 000 własnych punktów ładowania, przy głównych trasach mają być to ładowarki o mocy 350-400 kW. Z aplikacji mobilnej wynika, że na razie jest jedna o mocy 180 kW.

Aktualizacja 2024/09/30, godz. 11.50: po komentarzu Moya Energia zaktualizowaliśmy tekst.

Stacje ładowania aut elektrycznych przy Makro

Sieć Moya Energia ma być wykorzystywana zarówno przez firmy (odbiorcy flotowi), jak też użytkowników indywidualnych. Do 2030 roku w ramach sieci ma funkcjonować 10 000 punktów ładowania, z czego 6 000 punktów będą stanowiły lokalizacje innych operatorów. O tym, że Anwim [chyba] nie żartuje, wiemy już od czerwca, gdy ogłoszono, że tylko do końca roku w sieci operatora powinno być około 1 000 punktów ładowania. Na początku czerwca było to rzekomo sześć lokalizacji, z których dziś udało nam się w aplikacji znaleźć… jedną (Radomsko). Na mapie symbolizuje ją zielony logotyp Moya:

Ekspansja realizowana jest dwiema metodami. Pierwsza, główna, to podpinanie do aplikacji stacji ładowania obecnych w roamingu, druga to uruchamianie własnych placówek. Dodajmy, że firma potrafi zorganizować promocje, by wypromować nową lokalizację. Na przykład do dziś ładowanie AC w Radomsku (Port Radomsko) kosztuje 1 zł/kWh, ale już przy korzystaniu z szybkiego urządzenia DC o mocy do 180 kW, zapłacimy w zależności od pory 1,99 (noc), 2,6 (godziny robocze), 2,99 zł/kWh (wieczór). Aplikacja operatora pozwala obecnie na skorzystanie w sumie z 1 360 stacji ładowania.

Spółka nie podała, kiedy wspomniane 28 ładowarek przy sklepach Makro zostanie oddanych do użytku. Wiemy tylko, że markety dysponują odpowiednią mocą przyłączeniową, bo już kilka lat temu punkty ładowania Chademo uruchamiała przy nich firma Rawicom. Po odsprzedaży infrastruktury GreenWayowi przedsiębiorstwo skupiło się na montażu instalacji fotowoltaicznych.

Nota od redakcji Elektrowozu: dziwnie wygląda ta „ekspansja” przez podpinanie do aplikacji mobilnej ładowarek innych operatorów…

Nie przegap nowych treści, KLIKNIJ i OBSERWUJ Elektrowoz.pl w Google News. Mogą Cię też zainteresować poniższe reklamy:
Ocena artykułu
Ocena Czytelników
[Suma: 3 głosów Średnia: 2]