Niemiecki producent wyposażenia do pojazdów, Sortimo, zapowiedział, że wybuduje w Niemczech gigantyczną stację ładowania samochodów elektrycznych ze 144 ładowarkami. Miałaby to być największa stacja ładowania na świecie, a powstawałby między Stuttgartem i Monachium.

144 ładowarki, w tym 24 ultraszybkie; do 4 000 pojazdów na dobę

Sortimo chce wyposażyć swoją stację w 144 ładowarki, w tym 24 ultraszybkie urządzenia obsługujące do 350 kW. Łatwo przeliczyć, że maksymalna moc wszystkich urządzeń to 14,4 MW, czyli 14 400 kW. Z punktu widzenia normalnego człowieka to trudna do wyobrażenia liczba: odpowiada potrzebom małego miasta.

> COP24: Rząd wyda 13-17 miliardów złotych na wspieranie elektromobilności. Ani słowa o dopłatach

Stacja ładowania miałaby stanąć na autostradzie A8 w Zusmarshausen między Monachium i Stuttgartem. Oprócz ładowarek pojawiłby się na niej „Park Innowacji”, który pozwoliłby na chwilę rozrywki właścicielom samochodów ładujących się z mocą do 50 kW (czyli wolniej). Zaplanowano w nim centrum handlowe i sale konferencyjne, w których kierowcy mogliby organizować spotkania.

Projekt został dofinansowany kwotą 300 milionów euro, czyli równowartością niemal 1,3 miliarda złotych. Gdy zostanie ukończony, będzie pozwalał na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 60 tysięcy ton rocznie – oczywiście pod warunkiem, że osoby, które dotychczas stosowały samochody spalinowe, przesiądą się na auta elektryczne.

> Orlen już wkrótce ogłosi lokalizację 20 ładowarek

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 15 głosów Średnia: 4.5]