Jak donosi nam Pan Wojciech, wszystkie popularne Superchargery w Polsce wyświetlają obecnie stawkę za energię wynoszącą 1,7 zł/kWh. Dotychczas producent stosował dynamiczne taryfy, więc kwoty lokowały się w przedziale od 1,25 do 1,55 zł/kWh w zależności od lokalizacji. Teraz wyrównano je w górę. Gwałtowna utrata wartości złotówki raczej nie powstrzyma tego trendu.

Aktualizacja 2022/03/08, godz. 13.24: okazuje się, że wraz z podniesieniem cen Tesla pozwoliła na darmowe ładowanie na wszystkich Superchargerach na terenie Polski i Ukrainy Słowacji:

Poniżej znajduje się pierwotna wersja tekstu:

Cennik ładowania na Superchargerach i prognozy dotyczące rynku

Z przedziału 1,25-1,55 zł/kWh, który obserwowaliśmy w styczniu, dziś mamy wzrost o 9,7-24 procent, a więc w zasadzie dwucyfrowy. W Radomiu jest to 1,25 -> 1,55 zł/kWh, w popularnych lokalizacjach stawka wyskoczyła do 1,7 zł/kWh. Na podwyżkę wpływają rosnące koszty produkcji energii i przyspieszająca inflacja nakręcana wędrującymi do góry cenami paliw. Nie da się też wykluczyć, że stawka za ładowanie jest w pewien sposób indeksowania do cen paliwa – taką korelację udało się kilka dni temu zauważyć w Kanadzie.

Przy średnim zużyciu wynoszącym 20 kWh/100 km koszt energii równy 1,7 zł/kWh oznacza 34 złote za przejechanie każdych 100 kilometrów (wcześniej: 25-31 zł/100 km. Daje to równowartość 5,7 litra benzyny bezołowiowej 95 lub 5,2 litra oleju napędowego. Oczywiście w elektryku pierwsze od 180 do 350 kilometrów – w zależności od samochodu, baterii, ukształtowania terenu – pokonujemy po naładowaniu się w domu, a więc przy kosztach wynoszących około 9 zł/100 km (uzupełnianie energii w tańszej stawce taryfy G12). W samochodzie spalinowym trudno o taki wyczyn.

Osoby, które nadal wykorzystują auta spalinowe, powinny rozważyć bardziej ekonomiczną jazdę, korzystanie z komunikacji miejskiej albo wręcz przesiadkę na jednoślad o napędzie elektrycznym. Przy obecnych cenach paliwa koszty zakupu hulajnogi o zasięgu ponad 20 kilometrów zwrócą się po 3-4 kwartałach eksploatacji. Posiadacze elektryków na razie nie czują większych zmian, nawet przy regularnych podróżach na większe odległości.

Nie przegap nowych treści, KLIKNIJ i OBSERWUJ Elektrowoz.pl w Google News. Mogą Cię też zainteresować poniższe reklamy:
Ocena artykułu
Ocena Czytelników
[Suma: 8 głosów Średnia: 3.9]