Kraków wzbogacił się o stację ładowania, która może obsłużyć samochody z gniazdem Typu 2 (Mennekes) – czyli praktycznie wszystkie dostępne w oficjalnej dystrybucji. Urządzenia mają stanąć w 41 lokalizacjach, ale do ich uruchomienia konieczna jest aplikacja mobilna, której… jeszcze nie ma.

Kolejny punkt ładowania pojazdów elektrycznych w Krakowie

W Krakowie stanął kolejny w mieście i pierwszy zarządzany przez Smart City Polska punkt ładowania pojazdów elektrycznych. Docelowo na terenie miasta ma stanąć 41 takich urządzeń – ratusz wyznaczył już lokalizacje. Do końca października 2018 roku mają zostać uruchomione kolejne 2 urządzenia: drugie stanie na rogu Radziwiłłowskiej i Lubicz, trzecie pod Biblioteką Wojewódzką.

Do końca roku 2018 na terenie Krakowa powinny działać już 24 stacje ładowania (źródło).

Mapa stacji ładowania samochodów elektrycznych, które planuje uruchomić operator Smart City Polska (c) Krakow.pl

Uruchomiony właśnie punkt ładowania posiada dwa gniazda Typu 2 (Mennekes) i obsługuje wyłącznie prąd przemienny (AC) o mocy do 22 kW na gniazdo. Jest to tak zwane ładowanie półszybkie, które pozwala na uzupełnienie baterii samochodu w kilka godzin. Czas ładowania zależy od wbudowanej w auto ładowarki i pojemności baterii. Najwyższą moc osiągniemy w Renault Zoe, Teslach i BMW i3, niższą w pozostałych samochodach, np. w Nissanie Leafie czy Kia e-Niro.

> Nowa Tesla Model 3 (2019) „Mid Range Battery” z zasięgiem 418 zamiast 499 kilometrów

Chociaż do urządzenia przytwierdzono tabliczkę informującą o konieczności posiadania karty RFID, ładowanie ma być uruchamiane z poziomu aplikacji mobilnej. Ma ona być dostępna za dwa tygodnie w Appstorze (iOS) i sklepie Google Play (Android). Operacja nie będzie darmowa, operator mówi wprost o tym, że aplikacja rozliczy koszty operacji. Niestety, w tym momencie cennik Smart City Polska nie jest jeszcze znany.

Na ilustracji: otwarcie stacji ładowania pojazdów elektrycznych w Krakowie (c) Krakow.pl

Terminologia, która się posługujemy:

  • punkt ładowania – miejsce, w którym można podłączyć samochód; odpowiednik dystrybutora paliwa,
  • stacja ładowania – wyznaczone miejsce parkingowe z punktem do ładowania; odpowiednik stacji paliw.
To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 0 głosów Średnia: 0]