Ikea pochwaliła się uruchomieniem w Katowicach stacji ładowania samochodów elektrycznych z dwoma słupkami ładowania. W słupkach wykorzystano złącza Type 2 obsługujące prąd przemienny (AC) i ładowanie półszybkie. Równolegle mogą być do nich podłączone cztery samochody.

Punkt ładowania pojazdów elektrycznych w Katowicach: Ikea, Roździeńskiego 95, dolna płyta parkingu

Słupki ładowania dostępne są na parkingu przy sklepie (PlugShare). Obsługuje się je z użyciem Portalu Kierowcy lub też karty RFID Greenway. Osoby, które nie posiadają jeszcze karty, mogą otrzymać ją za darmo w punkcie obsługi klienta w sklepie Ikea. Korzystanie ze stacji ładowania także jest darmowe.

Ładowanie półszybkie z użyciem prądu przemiennego (AC) wykorzystuje wbudowaną w samochód ładowarkę, dlatego szybkość ładowania zależy od niej i od mocy dostępnej na słupku. Jak zasygnalizował Peter na PlugShare, moc podawana jest asymetrycznie, dlatego jeśli po podłączeniu samochód elektryczny prognozuje czas ładowania wynoszący kilkanaście godzin, warto spróbować podpiąć się do przeciwnej strony słupka.

> Wyniki sprzedaży samochodów elektrycznych w Niemczech [2018 + SPIS modeli]

To szósta stacja ładowania uruchomiona w Polsce przez sieć Ikea, a nadzorowana przez Greenway Polska. Wcześniej wzbogaciły się o nią sklepy we Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu, Bydgoszczy i Lublinie.

Jako ciekawostkę warto dodać, że w latach 2017-2018 w Katowicach zarejestrowano 65 samochodów czysto elektrycznych i aż 1 573 hybrydy. Jednak sporą ich część stanowią stare hybrydy (np. Toyota Auris/Yaris Hybrid), które nie dają właścicielowi możliwości tańszej jazdy przez uzupełnienie darmowej energii ze słupka.

Na zdjęciu: dolny parking przy sklepie Ikea w Katowicach, część B1 z punktem ładowania pojazdów elektrycznych (c) Ikea

To może Cię zainteresować
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 1 głosów Średnia: 5]