Jakie warunki powinna spełniać instalacja, żeby można było ładować auto elektryczne w garażu? Jaka jest cena domowej stacji ładowania samochodu elektrycznego? Ile kosztuje ładowarka, która nadawałaby się do gospodarstwa agroturystycznego albo hotelu? Spytaliśmy o to specjalistów z polskiego oddziału firmy Ecotap.

Stacje ładowania samochodów elektrycznych  naścienne i wolnostojące w pytaniach i odpowiedziach

Otrzymujemy liczne pytania o warunki, jakie powinna spełniać domowa instalacja, by ładowanie samochodu elektrycznego nie doprowadziło do jej usmażenia. Piszą do nas też właściciele restauracji z dowozem i hoteli, którzy chcieliby zainwestować w flotę samochodów elektrycznych albo liczą na przyciągnięcie zamożniejszych klientów z elektrykami – ale nie wiedzą, z jakich stacji ładowania skorzystać. Nie znamy odpowiedzi na wszystkie Wasze pytania, dlatego postanowiliśmy zadać je zaprzyjaźnionym specjalistom z polskiego oddziału firmy Ecotap.

Redakcja www.elektrowoz.pl: Chciałbym zainstalować w domu ładowarkę do samochodu elektrycznego. Wystarczy, że podłączę się do gniazdka czy potrzebuję czegoś więcej?

To zależy od mocy ładowarki. Dla ładowarki 3,7/7,0 kW [a więc również takiej wbudowanej w samochód – red.], wystarczy gniazdko sieciowe 230 V z grupą bezpieczeństwa 16/32 A. Dla ładowarek większej mocy wymagane jest zasilanie trójfazowe. Ładowarki mniejszej mocy ładują dłużej. Długość ładowania zależy także od parametrów baterii.

Jakie przewody (rodzaj, grubość) są konieczne w przypadku domowych ładowarek o wyższej mocy?

Dla kabli miedzianych można przyjąć następujące wartości orientacyjne:

  • dla zasilania 1x 16 A 3,7 kW od 3×2,5 mm2 do 3×6 mm2, zależnie od długości przewodu i występującego spadku napięcia,
  • dla zasilania 3x 16 A 11 kW od 5×2,5 mm2 do 5×6 mm2,
  • dla zasilania 1x 32 A 7 kW od 5×2,5 mm2 do 5×6 mm2,
  • dla zasilania 3x 32 A 22 kW od 5×4,0 mm2 do 5×10 mm2.

To są wartości orientacyjne, my ze swojej strony zawsze polecamy wykonanie instalacji przez uprawnionego elektryka zgodnie z wyliczonymi według norm wartościami (PN-IEC 60364-5-523). Należy pamiętać, że przekroje przewodów to jedno; równie ważną kwestią jest właściwy dobór izolacji przewodów, co zapewnia bezpieczeństwo użytkowania instalacji przy długotrwałej pracy pod obciążeniem.

Niewłaściwy dobór przekroju przewodu i izolacji przewodu w stosunku do mocy odbiornika oraz sposobu prowadzenia instalacji może spowodować zagrożenie. Każdy właściciel ładowarki powinien zdawać sobie z tego sprawę.

> Samochód elektryczny vs spalinowy – BADANIE opłacalności [OBLICZENIA]

Czy instalowaliście już Państwo ładowarki w bloku? Jak to wygląda? Co jest potrzebne?

Bloki nie są absolutnie ograniczeniem.

Dla obiektów już istniejących pojawiają się zawsze dwa podstawowe pytania. Pierwsze dotyczy dostępności przyłączy i mocy, drugie – lokalizacji i dostępności miejsc parkingowych. Jeżeli mamy zapas mocy dostępny w PZcie i miejsca parkingowe do ładowania, to potrzebne jest niewiele poza finansowaniem 🙂

W projektowanych dopiero blokach nie ma problemu: wystarczy na etapie projektu przyjąć założenia co do ilości punktów ładowania, zapotrzebowania mocy i na tej podstawie wykonać instalację. Mamy tu możliwość wykorzystania technologii Smart Charging oraz Smart Grid, które pozwalają na optymalizację wykorzystania zamówionej mocy.

> Bez mandatu za jeżdżenie bez dowodu lub polisy OC (przy sobie) jeszcze w 2018 roku?

Dla przykładu: dla dostępnej mocy 150 kW instalujemy w układzie 5 ładowarek 2x 22 kW o łącznej mocy 220 kW. Jeżeli moc pobierana przez ładowane samochody nie przekracza mocy dostępnej, każdy z samochodów ładowany jest z mocą maksymalną. Jeśli z kolei zapotrzebowanie na moc jest większe od mocy dostępnej, możemy zadecydować, w jaki sposób jest ona rozdzielana pomiędzy ładowarki.

Najlepszym przykładem, jak działają te technologie w praktyce, jest system ładowania opracowany i wykonany dla firmy Bios Groep, która zapewnia obsługę taksówek dla portu lotniczego Schiphol w Amsterdamie. W jednym systemie ładowania działa tam kilkadziesiąt ładowarek o mocy 2x 22 kW  zapewniających ładowanie dla 167 samochodów Tesla oraz zewnętrznych klientów.

Domowa stacja ładowania samochodu elektrycznego to koszt od niecałych 5 tysięcy złotych

Ile kosztuje normalna ładowarka do domu, a ile sensowna?

To określa klient i w dużej mierze zależy to od tego, jaki samochód posiada. W naszej ofercie dla odbiorców domowych mamy urządzenia HomeBox. Występują one w różnych wariantach mocy od 3,7 do 22 kW – i w różnych standardach wyposażenia. Można zakupić urządzenie w wersji podstawowej sterowane przyciskiem start/stop, urządzenie z czytnikiem kart RFID, z modułem łączności GPRS, z kablem połączeniowym zabudowanym na stałe lub tylko z gniazdem ładowania.

Wariant ładowarki należy dobrać do wykorzystywanych samochodów i pojemności ich baterii. Ceny takich urządzeń: 915 – 1 500 euro netto [4,7-7,7 tysiąca złotych brutto – red.], w zależności od opcji.

Co z ładowarką, którą chciałbym kupić wespół z sąsiadem? Jaki to koszt?

Dla użytku wspólnie z sąsiadem mamy wolnostojące urządzenia SLA K2 lub do powieszenia na ścianie WG2 o mocy 2x 22 kW, które umożliwiają ładowanie dwóch aut jednocześnie. Ceny? Urządzenia wiszące od 2 550 euro netto, ładowarka stojąca od 3 500 euro netto, zarządzanie przez usługę BackOffice – 15,42 euro netto miesięcznie [równowartość odpowiednio 10,7 tysiąca i 14,7 tysiąca złotych oraz 65 złotych; wszystkie kwoty netto – red.]

> Kiedy serwis Tesli w Polsce? Ma być w Warszawie w 2018 lub 2019 roku [nieoficjalne informacje]

Koszt mocniejszych stacji ładowania samochodów elektrycznych: od 10,7 tysiąca złotych netto

Jaka stacja ładowania do gospodarstwa agroturystycznego, które chciałoby przyciągnąć turystów z samochodami elektrycznymi?

To także zależy od tego, ile przewiduje się samochodów do ładowania. Jeśli jest to małe gospodarstwo, kilka pokoi, wystarczy Homebox z możliwością rozliczenia klienta. Jeśli gospodarstwo jest w uczęszczanym punkcie lub w okolicy nie ma ładowarek i można liczyć na dodatkowych klientów spoza własnego ośrodka, wtedy polecamy SLA K2 lub WG2.

A jaka ładowarka do hotelu?

W wypadku uczęszczanego hotelu, analogicznie jak dla małych obiektów, podstawą naszej oferty są urządzenia SLA K2 oraz WG2. Dla wymagających klientów można rozszerzyć system o stacje ładowania DC [prądem stałym – red.] o mocy 50-150 kW. Dodatkowo dzięki zdalnemu dostępowi do urządzeń mamy możliwość zapewnienia szybkiej obsługi diagnostycznej i serwisowej do urządzeń co na pewno jest istotną kwestią dla każdego klienta użytkującego taki system komercyjnie.

Obecnie w Holandii większe hotele i restauracje intensywnie zamawiają ładowarki DC (szybkie, dużej mocy), bo widzą, że tutaj jest możliwość dodatkowych dużych zysków.

|REKLAMA|
|/REKLAMA|

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 63 głosów Średnia: 4.5]