GreenWay Polska zapowiedziało, że uruchomi na MOP Malankowo stację ładowania samochodów elektrycznych obsługującą moc 350 kW. Z aktualnie sprzedawanych modeli żaden nie jest w stanie wykorzystać takiej mocy – najlepiej wypada Tesla Model 3, która powinna rozpędzić się do około 190+ kW.

GreenWay Polska z pierwszą ultraszybką stacją ładowania w Polsce?

MOP Malankowo to dobra lokalizacja dla stacji ładowania, miejsce obsługi podróżnych położone jest bowiem na A1, blisko połowy drogi między Trójmiastem a Strykowem. Nie powinno zatem dziwić, że już dziś znajdziemy tam urządzenia Lotosu. Jednak mają one to do siebie, że bywają zawodne: albo nie działają, albo oferują moc znacząco niższą od obiecywanych 50 kW.

> MOP Malankowo – ostrożnie z tą stacją ładowania!

Dokładnie na tym samym MOP-ie Greenway Polska wkrótce uruchomi [prawdopodobnie] pierwszą w Polsce ultraszybką stację ładowania obsługującą 350 kW (źródło). Nie ma dziś jeszcze samochodów, które są w stanie wykorzystać tę moc, pierwsze ma być Porsche Taycan w 2021 roku. Na dziś Taycan osiąga do 250 kW, Tesla Model 3 na ładowarkach niebędących Superchargerami – nieco ponad 190 kW, a Audi e-tron – 150 kW.

> Samochody elektryczne osiągające najwyższe moce ładowania [RANKING luty 2019]

Gdyby przyjąć, że dany samochód elektryczny zużywa 20 kWh/100 km (200 Wh/km), 350 kW stanowiłoby moc pozwalającą na odzyskiwanie +290 kilometrów zasięgu po 10 minutach ładowania. 250 kW odpowiadałoby +208 km/10 min., a 190 kW – +160 km/10 min.

Warto przy okazji zwrócić uwagę, że uzupełnianie zasięgu w baterii podaje się w tych samych jednostkach, co szybkość: w kilometrach na godzinę (km/h). Dlatego aby odróżnić obie liczby redakcja www.elektrowoz.pl stosuje dodatkowy znak „+” (plusa), który mówi o szybkości odzyskiwania zasięgu. Nie jest to standard międzynarodowy, lecz tylko nasze ułatwienie dla Czytelników.

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 2 głosów Średnia: 3]