Greenway Polska poinformowało, że od dziś w sieci Greenway widoczne są punkty ładowania położone przy sklepach Ikea w Lublinie, Krakowie, Bydgoszczy i Poznaniu. Jeszcze w tym roku zostaną uruchomione ładowarki w Katowicach i Wrocławiu. Wszystkie dostępne są ZA DARMO.

Ładowanie przy sklepach Ikea: za darmo, z kartą RFID Greenway lub z Portalu Kierowcy

Stacje ładowania samochodów elektrycznych przy sklepach Ikea widoczne są w Portalu Kierowcy. Mogą być uruchamiane zarówno z poziomu WWW, jak też z użyciem karty RFID Greenway. Gdy ktoś nie ma karty, może otrzymać ją za darmo w punkcie obsługi klienta w sklepie Ikea.

Słupki ładowania dostępne są już w:

  • Lublinie (2 ładowarki, w sumie 4 gniazda),
  • Krakowie (2 ładowarki, w sumie 4 gniazda),
  • Bydgoszczy (1 ładowarka, 2 gniazda),
  • Poznaniu (1 ładowarka, 2 gniazda).

> BYDGOSZCZ, TORUŃ, cały kraj – Rawicom uruchomi stacje ładowania przy sklepach Makro

Wszystkie wykorzystują prąd przemienny (AC), dlatego szybkość ładowania zależeć będzie od ładowarki pokładowej samochodu. Renault Zoe Q90 może osiągnąć do 43 kW, Zoe R90/R110 do 22 kW, Tesla – 11, 22 lub 16 kW, BMW i3 – 11 kW, Nissan Leaf – 3,3 lub 6,6 kW i tak dalej.

Jak obiecuje Greenway Polska, kolejne ładowarki mają ruszyć jeszcze w tym roku w Katowicach i Wrocławiu. Docelowo firma chce mieć w Polsce 310 stacji półszybkich, dlatego można się spodziewać, że staną one przy większości sklepów Ikea.

> Mapa stacji ładowania Greenway na tle Polski, czyli ile będziemy mieli punktów ładowania w następnej dekadzie

W przeciwieństwie do stacji Greenway Polska obsługujących szybkie ładowanie (DC), te przy sklepach Ikea na razie dostępne są za darmo. Podczas konferencji Greenway zająknięto się o możliwości komercjalizacji tej usługi, jednak są to plany na przyszłość.

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 7 głosów Średnia: 4.6]