W Kristinehamn (Szwecja) właśnie stanęła pierwsza ultraszybka ładowarka samochodów elektrycznych. Mocy urządzenia nie podano, ale sądząc z komunikatu chodzi o 350 kW. Pierwsza stacja ładowania z urządzeniem o takiej mocy pojawi się w Polsce w 2019 roku.

Superszybkie stacje ładowania samochodów elektrycznych

Ładowarkę uruchomiły Fortum Charge & Drive oraz McDonald’s. Stanęła przy barze McDonald’s w połowie drogi między Oslo i Sztokholmem. W komunikacie prasowym poinformowano, że urządzenie działa z szybkością siedmiokrotnie wyższą niż urządzenia dostępne dziś, co sugeruje 350 kW (= 7 x 50 kW, źródło).

Operator chwali się, że ładowarka pozwoli na uzupełnienie 250 kilometrów w 10 minut. Należy jednak pamiętać, że wszystko zależy od samochodu: im wyższą moc obsługuje auto, tym lepiej. Z samochodów ładowanych przez szybkie złącze CCS Combo 2 dziś najlepiej wypadają Jaguar I-Pace (100 kW) i Mercedes EQC (do 110 kW), w których po 10 minutach uzyskamy dodatkowo 50-80 kilometrów zasięgu.

> Jaguar sprzedał od premiery mniej niż 600 egzemplarzy I-Pace

Liderem jest Tesla, która umożliwia ładowanie z mocą maksymalnie 120 kW – ale wyłącznie na Superchargerach, więc nie na opisywanej tutaj stacji.

W Polsce pierwszy punkt ładowania pojazdów elektrycznych o mocy 350 kW pojawi się w 2019 roku. Uruchomi go albo Greenway Polska na MOP Malankowo (A1):

> Stacje ładowania samochodów elektrycznych o mocy 350 kW staną na MOP Malankowo (A1)

…albo Ionity, które również chce zawitać do naszego kraju w 2019 roku.

|REKLAMA||/REKLAMA|

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 0 głosów Średnia: 0]