Należąca do koncernu Volkswagena sieć Electrify America ogłosiła, że rozpoczęła prace nad opracowaniem automatyki dla stacji ładowania. Stworzone przez firmę Stable Auto inteligentne roboty podłączałyby samochody do ładowarek – dotyczy to szczególnie pojazdów autonomicznych.

Volkswagen przez Elonem Muskiem?

W sierpniu 2015 roku Tesla zaprezentowała dość przerażająco wyglądającego robota, który potrafił odnaleźć gniazdo ładowania samochodu, by się do niego wpiąć. Nie podano wtedy żadnych dat, ale w świat poszedł jasny sygnał: pracujemy nad produktem, który byłby w stanie podłączać auto do ładowarki bez udziału człowieka.

W sierpniu 2019 roku prace nad bardzo podobnym projektem ogłosiło Electrify America. Wraz z firmą Stable Auto planuje stworzyć robota, który mógłby podpinać do ładowarki samochody elektryczne. Zadanie wygląda na dość karkołomne – różne auta osobowe mają porty zlokalizowane w różnych częściach nadwozia – ale firma ma jasny cel: możliwość ładowania pojazdów autonomicznych.

> MOP Malankowo – ostrożnie z tą stacją ładowania!

Z załączonych wizualizacji wynika, że automatyczne ładowanie rozpocznie się, gdy samochód zaparkuje przy podeście z robotem.

Wydaje nam się, że ładowanie samochodów osobowych – na przykład samobieżnych taksówek – ma sens, a rozwiązanie Stable Auto i Electrify America świetnie sprawdziłoby się także w transporcie ciężkim. Im większa jest przewożona masa, tym większe powinny być baterie. Większe baterie można ładować z większymi mocami, ale w takiej sytuacji mogą potrzebne być grubsze kable. Grube przewody mogą być za ciężkie dla człowieka, jednak nie będą stanowiły problemu dla ramienia robota.

Tir mógłby więc odstawić naczepę pod rampę, by następnie samodzielnie odnaleźć stację ładowania i tam uzupełnić energię.

Oczywiście nie mamy nic przeciwko, by automatyzacja zaczęła się od samochodów osobowych. Nasze auto podrzucałoby nas po drzwi wejściowe, a następnie ruszałoby do najbliższego punktu ładowania, by tam uzupełnić energię. Na miejscu czekałby już robot gotowy na wpięcie pojazdu do źródła energii:

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 1 głosów Średnia: 5]