Wczoraj, 28 lipca 2019 roku, Elon Musk rzucił na Twitterze, że w Polsce powstaną nowe Superchargery. A dziś jeden z Czytelników doniósł nam, że jeden z nich znalazł już na mapie. Według supercharge.info, stacja ładowania Tesli powstaje w Lućmierzu koło Zgierza, czyli niedaleko skrzyżowania autostrad A1 i A2.

Aktualizacja 2, 2019/07/30

Od Czytelnika Pana Daniela otrzymaliśmy informację, że Supercharger Poznań już działa.

Aktualizacja 2019/07/30

Nasz Czytelnik, Pan Piotr z firmy Lozana.pl, postanowił sprawdzić zawartą poniżej informację. Oto, co nam napisał (pogrubienia pochodzą od redakcji www.elektrowoz.pl):

Stacja ma być na terenie hotelu Porto Fino, ulica Sadowa 4, Lućmierz. Tak jak pokazuje portal supercharge.info i Mapy Google. Zadzwoniłem do hotelu. Nie chciano udzielić mi odpowiedzi , gdyż są związani umową z firmą Tesla, ale potwierdzili, że ma być. Dowiedziałem się, że sprawa toczy się od maja, jednak [pracownicy hotelu] nie wiedzą, kiedy stacja zostanie otwarta. Zasugerowano mi termin około trzech miesięcy.

Sami byli zaskoczeni, że ta lokalizacja pojawiała się na mapach…

Od siebie dodajmy, że mapa supercharge.info jest mapą nieoficjalną, dlatego umieszczane tam lokalizacje nie muszą być tymi, w których stacje ładowania Tesli faktycznie zostaną uruchomione.  Do dziś zresztą Tesla informuje o planach dotyczących Strykowa, a Lućmierza próżno szukać na mapie. Jednak z naszych obserwacji wynika, że odsetek fałszywych lokalizacji na supercharge.info jest stosunkowo niewielki (poniżej 10 procent), a w Polsce praktycznie wszystkie wczesne doniesienia okazały się prawdziwe.

> BYDGOSZCZ ze słupkiem ładowania 22 kW przy dworcu Bydgoszcz Główna

Poniżej znajduje się pierwotna wersja wpisu:

Dwa nowe Superchargery zamiast czy oprócz Poznania?

Od wielu tygodni nie działa Supercharger w centrum Poznania. Niektórzy nasi Czytelnicy twierdzą, że to tylko tymczasowa przerwa i że „wkrótce zostanie naprawiony” (choć nie widać po nim, żeby uległ awarii). Inni Czytelnicy – w tym Pan Wojciech, mieszkaniec Norwegii – utrzymuje, że Supercharger Poznań zostanie wyłączony, bo Tesla usuwa stacje ładowania z centrów miast. Praktycznie zrobiła to już w Norwegii.

Niezależnie od tego, co się z nim stanie, mamy jedną dobrą wiadomość: według nieoficjalnej mapy supercharge.info, w Polsce trwają prace nad uruchomieniem nowego Superchargera. Będzie się on znajdował 5 kilometrów od węzła z autostradą A2 oraz 22 kilometry od autostrady A1 (TUTAJ). Lokalizacja jest o tyle istotna, że spina Poznań, Wrocław, ale też Kraków z północą Polski i Warszawą.

Problem pojawia się dopiero na wschód od linii Wisły. Dlatego, jeśli wierzyć Elonowi Muskowi, w Polsce w tym roku powinien powstać jeszcze jeden Tesla Supercharger. Słychać głosy (pobożne życzenia?), że powstanie on na drodze S8 Warszawa-Białystok, by obsłużyć ruch między centrum serwisowym Tesli w Warszawie a Rosją, Litwą, Łotwą czy Estonią.

> Elon Musk: Polska? Będą centra serwisowe i więcej Superchargerów JESZCZE W TYM ROKU!

Tesla jest dziś w Polsce jedynym operatorem sieci ładowania, który dysponuje stacjami o mocy ponad 100 kW. Aktualnie mogą z nich korzystać wyłącznie samochody Tesli. Pierwsza uniwersalna stacja ładowania samochodów elektrycznych obsługująca moc do 350 kW stanie w Polsce dzięki firmie Ionity lub Greenway. Do końca 2020 roku ma być w naszym kraju co najmniej kilkanaście takich lokalizacji.

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 7 głosów Średnia: 4.3]