Szybkie stacje ładowania samochodów elektrycznych firmy Greenway powoli pojawiają się na mapie Polski. Wkrótce zagoszczą na niej również ultraszybkie stacje ładowania Ionity. Jakie będą na nich ceny? Zdradził to Lutz Meschke, wiceprezes zarządu Porsche.

Cennik Ionity według Porsche: 2,5-3,5 zł/1 kWh?

Lutz Meschke zadeklarował wprost, że koszt ładowania [na stacjach IONITY] będzie zbliżony do kosztów tankowania paliwa. Oraz że firma ma zamiar zarabiać na udostępnianiu szybkich ładowarek. Dodajmy, że Meschke w cytowanej wypowiedzi nie użył nazwy „Ionity”, ale obecnie jest to jedyna inicjatywa uruchamiania stacji ładowania w Europie i Stanach Zjednoczonych, którą Porsche firmuje swoją marką.

Jeśli przyjmiemy, że nowoczesne Porsche zużywa 12 litrów paliwa na 100 kilometrów przy spokojnej autostradowej jeździe, to za tę ilość paliwa zapłacimy niecałe 60 złotych. Zgrubne obliczenia sugerują, że odpowiada to 2,5-3,5 złotego za 1 kilowatogodzinę (kWh) energii.

Wiceprezes zarządu Porsche odżegnywał się od modelu biznesowego Tesli, w którym Superchargery są darmowe. Jego zdaniem jest on możliwy tylko przez krótką chwilę. Porsche będzie chciało pobierać opłaty za ładowanie od samego początku.

> Stacje ładowania Tesli z wyższymi cenami w Stanach. W Polsce cennik bez zmian

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 0 głosów Średnia: 0]