Ionity – operator stacji ładowania samochodów elektrycznych – rozpoczęło pobieranie opłat za korzystanie z superszybkich ładowarek. Zgodnie z aktualnym cennikiem każde ładowanie kosztuje dziś „8”. Jeśli jesteśmy w kraju, w którym obowiązuje euro, będzie to 8 euro, czyli równowartość 34,4 złotego.

Cennik Ionity z płaską stawką dla wszystkich

Zgodnie z oficjalnym komunikatem prasowym, w fazie startowej firma zdecydowała się płaską stawkę w wysokości „8”. W zależności od kraju operatora, ma to być 8 euro, 8 franków szwajcarskich czy 8 funtów, co przekłada się na równowartość odpowiednio 34,4, 30,5 lub 38,2 złotego. Firma zdecydowała się prostą, zrozumiałą stawkę, żeby zmniejszyć stres potencjalnych użytkowników związanych z kosztami ładowania (źródło).

Płatności dokonuje się z użyciem smartfonów: wystarczy zeskanować kod QR na stacji, przejść pod wskazany adres i sfinalizować transakcję.

Dla porównania: na stacjach ładowania należących do Greenway Polska, równowartość 8 euro pozwala dziś na uzupełnienie 18,2 kWh energii (złącze CCS Combo 2 / Chademo), czyli taką jej ilość, która pozwala na pokonanie około 100-120 kilometrów:

> Najbardziej oszczędne samochody elektryczne na świecie [RANKING Top 10]

Ionity jest operatorem sieci superszybkich ładowarek, które docelowo mają osiągnąć moc 350 kW. Nie istnieją dziś samochody, które potrafiłyby skorzystać z tej szybkości pracy. Obecny na rynku Jaguar I-Pace obsługuje 100 kW, Mercedes EQC i Audi e-tron poradzą sobie z mocą do 150 kW.

Sieć Ionity w Europie obejmuje dziś 6 stacji ładowania (czyli lokalizacji z ładowarkami): dwie we Francji, dwie w Szwajcarii, jedną w Niemczech i jedną w Austrii. Oprócz tego w fazie testów i budowy jest kolejnych osiem stacji – daje to łącznie czternaście lokalizacji, z czego większość planowanych znajduje się w Niemczech (mapa na górze).

> SZCZECIN uruchomi dopłaty do samochodów elektrycznych. Dla zwykłych ludzi!

Cennik Ionity w Polsce

Zadaliśmy operatorowi pytanie, czy płaska stawka wynosząca „8” zostanie utrzymana również w polskiej walucie. Dowiedzieliśmy się, że pierwsze stacje ładowania Ionity zostaną uruchomione w Polsce w 2019 roku, ale będzie obowiązywał na nich cennik zgodny z polskimi regulacjami, czyli rozliczana będzie każda pobrana kilowatogodzina.

|REKLAMA|
|/REKLAMA|

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 0 głosów Średnia: 0]