Orlen ostrzega, że w nadchodzącym tygodniu aplikacja Orlen Charge stanie się niezbędna do skorzystania ze stacji ładowania Orlenu. Dotychczas wystarczające było podłączenie samochodu, teraz konieczne będzie dodatkowe logowanie z użyciem aplikacji mobilnej. Niekoniecznie od poniedziałku, ale będzie.

Aplikacja Orlen Charge do pobrania i garść innych informacji

Aplikacja Orlen Charge do pobrania dostępna jest dla smartfonów z systemem Android (TUTAJ) oraz iOS (TUTAJ) od kwietnia 2020 roku.

W momencie, gdy powstają te słowa (10 maja 2020), zawiera ona listę i mapy wszystkich dostępnych punktów ładowania zarządzanych przez Orlen. Operator podkreśla, że w nadchodzącym tygodniu skorzystanie z wybranej lokalizacji będzie wymagało zalogowania się w aplikacji (źródło). „Nadchodzący” tydzień to ten, który rozpoczyna/rozpoczął się w poniedziałek, 11 maja – lepiej więc już dziś zainstalować ją w telefonie.

Ładowanie pozostaje darmowe, nie zdziwilibyśmy się jednak, gdyby cennik ogłoszono w przeciągu nadchodzących tygodni, najdalej 2-3 miesięcy.

Zaletą aplikacji jest fakt, że użytkownik nie musi wypełniać internetowych formularzy i czekać w nieskończoność na przysłanie karty uruchamiającej urządzenia. Pewną niedogodnością może być to, że to kolejny program do obsługi kolejnej pojedynczej sieci. Dlatego do wyszukiwania pobliskich stacji ładowania rekomendujemy raczej PlugShare (Android TUTAJ, iOS TUTAJ).

> Stacje ładowania pojazdów elektrycznych

Z kolei do wyznaczania tras warto przetestować A Better Routerplanner (TUTAJ), który potrafi zróżnicować rekomendacje dotyczące drogi w zależności od posiadanego modelu samochodu, pojemności baterii, planowanej szybkości jazdy i zużycia energii. I trzeba przyznać, że wraz ze wzrostem bazy stacji ładowania, planowanie podróży idzie mu coraz lepiej.

Oto trasa Zielona Góra-Mielno wyznaczona przez A Better Router Planner dla BMW i3 120 Ah:

A oto mapa znanych nam i czynnych stacji ładowania Orlenu. Kolorem ciemniejszym oznaczono stacje 50+ kW. Mapa powinna być aktualna na dzień publikacji artykułu, ale z czasem będzie się dezaktualizować:

Zdjęcie otwierające: (c) Ekoenergetyka, jeden z dostawców urządzeń dla Orlenu

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 2 głosów Średnia: 5]