Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski ogłosił plan walki ze smogiem w stolicy. Zmian jest sporo, poczynając od utworzenia Strefy Czystego Transportu, przez wyższe opłaty za parkowanie i mandaty za brak biletu parkingowego, aż do powiększenia stref płatnego parkowania o nowe obszary.

Warszawa walczy ze smogiem: zniechęca do samochodu, zachęca do komunikacji miejskiej

Proponowanych zmian jest sporo. Najbardziej doniosłą może być wprowadzenie pierwszej Strefy Czystego Transportu na terenie stolicy. Objęłaby ona fragmenty Starego Miasta i Powiśla, które już dziś są częściowo zamknięte dla ruchu kołowego. Jednak po zmianach na ten obszar mogłyby wjeżdżać jedynie pojazdy zeroemisyjne, czyli elektryczne lub zasilane wodorem.

Ograniczenie dotyczyłoby nawet taksówek, które dziś mogą być starymi dieslami – ale jako „TAXI” mają wjazd wszędzie.

Prezydent Warszawy podał, że w ciągu doby do miasta wjeżdża 500 tysięcy samochodów, na 1 000 mieszkańców przypada 859 aut – wliczając osoby starsze i niemowlaki! – a różnica temperatury między wyspami ciepła w mieście a przedmieściami wynosi 12 stopni Celsjusza.

> WARSZAWA. „Tesla Dla Ciebie” uruchomiła pierwszy polski salon Tesli. Nieoficjalny, ale jest

Dlatego Warszawa inwestuje w nisko- i zeroemisyjny transport, by móc równolegle zniechęcać do poruszania się po ulicach własnymi samochodami. Ma w tym pomóc rosnąca z każdym rokiem strefa płatnego parkowania:

Wraz ze zwiększaniem Stref Płatnego Parkowania ma wzrosnąć również stawka za postój (3->3,9 zł, 4,9 zł w nowej Strefie Śródmiejskiej) i mandaty za brak biletu parkingowego (50->250 zł). Dodajmy, że opłaty te nie dotyczą właścicieli samochodów elektrycznych:

Z punktu widzenia posiadaczy aut elektrycznych istotny może być fakt, że w mieście pojawią się nowe buspasy. Mają one zostać wytyczone na ulicach:

  • Bitwy Warszawskiej,
  • Radzymińskiej,
  • Puławskiej,
  • Połczyńskiej i Wolskiej,
  • Kasprzaka.

Całą prezentację można pobrać pod TYM adresem.

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 1 głosów Średnia: 4]