Angielski producent sprzętu rolniczego i budowlanego, firma JCB, stworzyła 20-tonową koparkę zasilaną ogniwami paliwowymi. To druga na świecie maszyna tego rodzaju i pierwsza, w której ogniwa paliwowe są podstawowym źródłem energii. Wcześniej było Volvo 2014 EX2.

JCB 220X, czyli koparka z ogniwami paliwowymi

W Volvo 2014 EX2 podstawowym źródłem energii była bateria. Ogniwa paliwowe stanowiły element opcjonalny, „work extender”, za pomocą którego można było doładowywać akumulatory. W JCB 220X jest odwrotnie: bateria jest elementem stabilizującym pobór energii, której głównym źródłem są wodorowe ogniwa paliwowe.

Prace nad koparką trwały „wiele lat”, testy prototypu są prowadzone od ponad 12 miesięcy. Nie podano żadnych szczegółowych danych technicznych maszyny. Producent chwali się tylko, że JCB 220X podczas pracy emituje wyłącznie wodę – wylatuje ona m.in. przez typową… rurę wydechową widoczną w górnej części koparki:

Warto dodać, że koparka z ogniwami paliwowymi nie jest jedyną nowinką w gamie JCB. Jak poinformował nas Bartosz Sołtyszewski, e-Innovation Manager w firmie Interhandler, wyłącznym dystrybutorze JCB na Polskę, w tej chwili na terenie naszego kraju można kupić elektryczną minikoparkę JCB 19C-1E. Wyposażona jest ona w baterię o pojemności 19 kWh pozwalającą na 5 godzin pracy [obietnica dystrybutora].

> Caterpillar 323F Z-Line, czyli elektryczna koparka z baterią o wadze… 3,4 tony

Czas uzupełniania energii na szybkiej ładowarce to 2,5 godziny. Przy klasycznym gniazdku 240 V ładowanie potrwa 5 godzin. JCB chwali się, że dzięki napędowi elektrycznemu minikoparka jest o 10 dB cichsza niż spalinowy odpowiednik:

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 1 głosów Średnia: 5]