Gdy Tesla Model Y pojawiła się w europejskim konfiguratorze – w Polsce jeszcze jej nie ma – miała adnotację o starcie produkcji „na początku roku 2021”. Teraz datę zmieniono na „połowę roku 2021”. I choć jest to opóźnienie, korekta wydaje się wskazywać realny start linii montażowych elektrycznego crossovera Tesli.
Tesla Model Y z produkcją „w połowie roku” może oznaczać dostawy od wakacji
Początki zawsze są trudne, więc liczba egzemplarzy prawdopodobnie będzie niewielka. Z drugiej strony: w ostatnich latach Musk obiecywał mniej niż mógł dać, co prowadziło do zaskoczeń. Na przykład Tesla Model Y pojawiła się w Stanach Zjednoczonych nieoczekiwanie, na kilka miesięcy przed planowanym terminem.
Jeżeli produkcja naprawdę wystartuje w połowie roku 2021, to znaczy, że szef Tesli spodziewa się, że fabryka w Gruenheide (Giga Berlin, Niemcy) będzie już wtedy gotowa. O ile wierzyć jego dawniejszym deklaracjom, że Europa otrzyma Model Y dopiero z niemieckich zakładów. Gdyby się bowiem okazało, że samochód trafi na Stary Kontynent z Chin – dokładnie tym samym szlakiem, którym przypływają do nas Tesle Model 3 SR+ z bateriami opartymi na ogniwach litowo-żelazowo-fosforanowych – pełna gotowość niemieckiej fabryki w połowie roku nie byłaby konieczna.
Aktualnie europejski konfigurator pozwala na wybranie jedynie Tesli Model Y Long Range lub Peformance. Pierwsza z nich kosztuje 65 tysięcy euro, druga – 71 tysięcy euro (Holandia). Jeśli producent utrzyma te wartości również w Polsce, cena Tesli Y LR powinna wynieść około 270 tysięcy złotych, z kolei Tesla Y Performance powinna kosztować około 295 tysięcy złotych.
Dla porównania: będący przedstawicielem tego samego segmentu (D-SUV) Mercedes EQC startuje od 338 100 złotych.
Co ciekawe: informacja o starcie produkcji w połowie roku dotyczy tylko Tesli Model Y LR. Wariant Performance nie ma żadnego terminu dotyczącego startu linii montażowych:
Przypomnienie: prezentujemy informacje z holenderskiego konfiguratora, ponieważ w cenach nie są zawarte żadne dopłaty ani bonusy. W innych konfiguratorach (niemiecki, norweski) bywają one mylące.