Dziś na Elektrowozie dzień chiński 🙂 Otóż należąca do Geely i pozycjonowana jako premium marka Zeekr uruchomiła swój pierwszy salon wystawowy (ang. showroom) w Sztokholmie w Szwecji. W grudniu podobna placówka ma wystartować w Amsterdamie w Holandii, kolejne, już na początku 2024 roku, będą pojawiały się w Niemczech. Dostawy w dwóch pierwszych krajach ruszą do końca roku, niemieccy nabywcy Zeekrów mają odbierać swoje auta w przyszłym roku.

Zeekr coraz bliżej Polski, przynajmniej geograficznie

O otwarciu salonu poinformowano na LinkedIn (źródło), marka ma już też w Szwecji partnera serwisowego, którym jest firma Meko. Żeby uspokoić europejskich klientów, Zeekr oferuje nawet do 10 lat opcjonalnej gwarancji na samochody. Na naszym kontynencie oferowany jest Zeekr 001, shooting brake/kombi segmentu E (3 metry rozstawy osi, 4,97 metra długości), oraz Zeekr X, crossover segmentu C, bliski krewny Volvo EX30 zbudowany na tej samej platformie i dysponujący tym samym zespołem bateryjno-napędowym.

Plany producenta zakładają dalszą ekspansję w kierunku południowo-zachodnim, w stronę najbardziej obiecujących rynków. Jeszcze w tym roku marka pojawi się z placówką w Holandii (zamówienia można składać już teraz), w Niemczech ma być dostępna na początku przyszłego roku. Pierwsza partia aut dopłynęła do Europy w połowie września, kolejna była w połowie października, ale przyjęcie należy uznać za raczej chłodne. Trudno się zresztą dziwić, skoro najpierw zadebiutowały mocno doposażone Zeekry X, następnie partia droższych Zeekrów 001.

Zeekr X: cena, dane techniczne i konfigurator

Kompaktowy crossover, Zeekr X, kosztuje w Holandii od 44 990 euro, co w Polsce odpowiadałoby kwocie 199 800 złotych. Jest to wersja Long Range RWD z baterią o pojemności 69 (~65) kWh, napędem na tył i silnikiem o mocy 200 kW/272 KM. Deklarowany przez producenta zasięg to 440 jednostek WLTP. Mamy zatem auto wycenione jak Kia Niro EV z minimalnie gorszym zasięgiem, ale większą mocą i przyspieszeniem do 100 km/h trwającym zaledwie 5,6 sekundy (holenderski konfigurator TUTAJ)

Cena Zeekra 001 startuje w Holandii od 59 490 euro, w Polsce odpowiadałby kwocie 264 100 złotych:

Nota od redakcji Elektrowozu: w ciągu nadchodzących dni w Polsce zadebiutuje kilka chińskich marek: Omoda (Chery), Voyah (Dongfeng Motor) i MG Motor (SAIC; źródło), Zauważyliśmy, że MG4 w charakterystycznym pomarańczowym malowaniu zaczynają pojawiać się pod salonami dealerskimi należącymi do sieci, które sprzedają już modele marki Maxus (również SAIC).

Ocena artykułu
Ocena Czytelników
[Suma: 3 głosów Średnia: 5]
Nie przegap nowych treści, KLIKNIJ i OBSERWUJ Elektrowoz.pl w Google News. Mogą Cię też zainteresować poniższe reklamy: