Xiaomi zaprezentowało prototypową wersję Xiaomi SU7 Ultra, najmocniejszy model w gamie. Producent chwali się, że samochód osiąga ponad 350 km/h a jego przyspieszenie 0-100 km/h trwa 1,97 sekundy dzięki 1 139 kW (ponad 1,1 megawata!) / 1 548 KM mocy. Na początku października Xiaomi ma zamiar sprawdzić Xiaomi SU7 Ultra na torze Nürburgring, w ciągu następnej dekady firma chciałaby być tam najszybszym czterodrzwiowym samochodem na świecie.
Xiaomi SU7 Ultra – prototyp, żeby ludzie nie zapomnieli o Xiaomi SU7. I żeby Morizo pozazdrościł
Prezentacja Xiaomi SU7 Ultra zaczęła się od bardzo długiego wstępu opowiadającego historię Xiaomi SU7 i rolę prezesa-współzałożyciela firmy, Lei Juna. Po kilkudziesięciu minutach doszliśmy do etapu Juna ćwiczącego jazdę na torze i robiącego efektowne bączki w ciągu trzech lat od momentu podjęcia decyzji o produkcji własnego elektryka. Całość wygląda na próbę przejścia ścieżki Morizo, Akio Toyody, ale ten ostatni, choć przewodniczący rady nadzorczej Toyoty, został zepchnięty na parking – tymczasem Lei Jun stoi w pełnym świetle jupiterów. Toyoda zszedł ze sceny, Xiaomi-Jun właśnie na nią weszli:
#LeiJunAnnualSpeech 2024 is now streaming LIVE!
There’ll be some exciting news🚗 Join now to find out more! https://t.co/2vRKwFQLJi— Xiaomi (@Xiaomi) July 19, 2024
Jeżeli ktoś decyduje się na wybór samochodu za sprawą stojącej za nim opowieści lub wie, że ma do takowych słabość, nie powinien słuchać prezentacji Lei Juna albo powinien przejść do meritum, fragmentu o Xiaomi SU7 Ultra, w okolice 3:23:10 h (3 godziny, 23 minuty). Po historii o „Odwadze” i nowych telefonach, spora część widowni już zrezygnowała i właśnie wtedy pojawił się prototyp:
Xiaomi SU7 Ultra wyposażony jest w dwa silniki, które Xiaomi oznacza symbolem V8s. Każdy z nich osiąga 425 kW/578 KM, 635 Nm momentu obrotowego i rozpędza się do 27 200 obrotów na minutę (453,3 obr/s). Oprócz nich przy przedniej osi znajduje się dodatkowy silnik V6s o mocy 288 kW/392 KM. W sumie cały zespół napędowy ma wspomniane ponad 1,1 MW, 1 548 KM mocy a zasilany jest z baterii potrafiącej oddać w szczycie 1,33 MW i pracującej pod napięciem 897 V. Maksymalna moc ładowania to 5,2 C, 5,2 x pojemność.
Przyspieszenie 0-100 km/h Xiaomi SU7 Ultra trwa 1,97 sekundy, rozpędzanie się do 200 km/h jest niewiele dłuższe, bo zamyka się w 5,96 sekundy. 300 km/h auto osiąga po 15,07 sekundy. Wrażenie robią hamulce AP Racing: rekuperacja jest w stanie zwalniać auto z przyspieszeniem wynoszącym 0,6 g, wraz z hamulcami jest to 2,36 g, dzięki czemu droga hamowania ze 100 km/h to zaledwie 25 metrów. To wszystko udało się osiągnąć w czterodrzwiowym karbonowym nadwoziu przy masie pojazdu wynoszącej 1,9 tony.
Xiaomi ma nadzieję zmierzyć się z torem Nürburgring na początku października. Sądząc po tym, że patrzymy na mocno odchudzony prototyp, wyniki modelu mogą być niezłe. O ile się uda, bo prezes Xiaomi wcale nie wyklucza porażki jako elementu pracy i walki.