Wyniki finansowe Tesli za drugi kwartał 2018 roku napawają optymizmem miłośników marki. Firma wygenerowała rekordowy przychód w wysokości 4 miliardów dolarów (równowartość 14,7 miliarda złotych), straciła też mniej gotówki niż się spodziewano, a Model 3 osiągnął lepszy udział rynkowy niż cała konkurencja premium razem wzięta.

Tesla Model 3 liderem w segmencie premium

Według wykresu zaprezentowanego przez Teslę (na górze), sam Model 3 na koniec drugiego kwartału osiągnął większy udział rynkowy niż Audi A4, BMW serii 3, Mercedes klasy C i Lexus IS razem wzięte. To te modele i serie amerykański producent uznaje za swoją bezpośrednią konkurencję w segmencie aut premium średniej wielkości. W Polsce jest to odpowiednik segmentu D.

Warto podkreślić, że wykres nie prezentuje sprzedaży egzemplarzowej, lecz rynkowy udział (ang. market share). O szacunki dotyczące sprzedaży w lipcu 2018, czyli już w III kwartale 2018, pokusił się niedawno portal CleanTechnica:

> CleanTechnica: w lipcu 2018 Tesla Model 3 sprzeda się lepiej niż BMW serii 2+3+4+5 razem wzięte!

Wyniki finansowe Tesli, czyli na 4 dni przed bankructwem (według Bloomberga)

W drugim kwartale 2018 roku Tesla osiągnęła przychód w wysokości 4 miliardów dolarów. To rekord w historii firmy. W ciągu minionych trzech miesięcy firma wyprodukowała 53 339 samochodów i dostarczyła 22 319 Modeli S i Modeli X oraz 18 449 Modeli 3 – łącznie 40 768 sztuk samochodów.

W poprzednim kwartale przychody wyniosły około 3,4 miliarda dolarów, czyli równowartość 12,5 miliarda złotych. Należy jednak pamiętać, że przychód to nie zysk. Firma nadal posiada ujemne cash-flow, czyli wydaje więcej pieniędzy niż generuje. Jednak ma się to zmienić już w drugiej połowie 2018 roku: wynika to zarówno z obecnych prognoz rynkowych, jak i z deklaracji Elona Muska.

> Premiera Mercedesa EQC 4 września w Sztokholmie. To będzie gorący miesiąc!

Firma zapowiedziała też, że ma na kontach jeszcze 2,24 miliarda dolarów (równowartość 8,2 miliarda złotych), a przez cały kwartał straciła tylko 740 milionów dolarów (równowartość 2,7 miliarda złotych). Ograniczono zatem zużywanie zasobów finansowych – analitycy spodziewali się „przepalenia” 900 milionów dolarów (dane za Bloombergiem i WSJ).

Warto przy okazji przypomnieć, że Bloomberg pod koniec 2018 roku prognozował, że jeśli Tesla utrzyma tempo wydawania gotówki, zbankrutuje 6 sierpnia 2018 roku. To już za cztery dni, ale wszystko wskazuje na to, że przepowiednia się nie spełni:

> Bloomberg: Tesla zbankrutuje; Musk: Tesla zacznie zarabiać w II połowie 2018

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 5 głosów Średnia: 4.2]